شیر برقی هیدرولیک، عنصر کنترل سیستم های هیدرولیک است که از این نوع شیر برقی، به عنوان اجزای قدرت خود استفاده می کند. انواع مختلفی از شیرهای برقی هیدرولیک وجود دارد، مانند شیرهای کنترل جهت هیدرولیک، شیرهای کنترل فشار، شیرهای کنترل جریان و شیر پروپرشنال می باشد.

انواع شیر برقی هیدرولیک

انواع اصلی شیر برقی‌هیدرولیک، در برندهای مختلف وجود دارد. نوع دو پورت، رایج ترین مدل است و انواع شیر برقی نیز وجود دارد که با سه پورت یا بیشتر طراحی می شوند. یک شیر برقی هیدرولیک دو پورت لزوماً اجازه نمی دهد که سیال هیدرولیک به صورت دو طرفه یا در دو جهت مانند داخل و خارج جریان یابد، اگرچه ممکن است طراحی یک شیر برقی، اجازه جریان دو طرفه را بدهد.

شیر برقی کنترل جهت:

جهت مدیریت مسیر عبوری سیال طراحی شده اند که در انواع شیر برقی‌هیدرولیک یک، دو یا چند طرفه ساخته می شوند.

شیر برقی کنترل فشار:

این نوع شیر، جهت حفاظت سیستم در شرایطی که به طور ناگهانی فشار تغییر می کند، طراحی شده اند که در انواع شیر اطمینان ساده و ترکیبی، شیر کاهنده فشار، شیر بدون بار کننده، سوئیچ فشار و شیر متعادل کننده ساخته می شوند.

شیر برقی کنترل جریان:

این مدل نیز، یکی از انواع شیر برقی هیدرولیک است که با استفاده از تغییراتی که در میزان دبی در ورودی و خروجی وجود دارد، موتور هیدرولیکی و سرعت سیلندر را تنظیم نماید.

کاربردهای شیر برقی‌هیدرولیک

شیر برقی هیدرولیک، در کاربردهای بسیار متنوعی از جمله خرد کن چوب، سنگ زنی و ماشین سنگ شکن استفاده می شود. آنها همچنین در گیربکس خودرو، برف روب، بیل مکانیکی، غلتک بخار و جرثقیل استفاده می شوند.

کاربردهای صنعتی و تجاری در شیر برقی
کاربردهای صنعتی و تجاری در شیر برقی

به طور کلی، هر چیزی که تحت نیروی هیدرولیک حرکت می کند، دارای یک شیر برقی‌هیدرولیک برای تحریک حرکت است. شیرهای برقی هیدرولیک ویژه ای که در کارخانه های شیمیایی استفاده می شوند به گونه ای طراحی شده اند که ضد انفجار باشند. زیرا جرقه در یک کارخانه شیمیایی می تواند بسیار خطرناک باشد.

انواع شیر برقی هیدرولیک، در کاربردهای صنعتی و تجاری رایج هستند. این دریچه ‌های کنترل ‌شده الکتریکی در سیستم ‌های هیدرولیک برای باز کردن، بستن یا تغییر جهت جریان سیالات استفاده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که سیستم در اوج بازدهی کار می‌کند. شیر برقی‌هیدرولیک در طیف وسیعی از کاربردها استفاده می شوند، از جمله:

  • سیستم های توربین
  • سیستم های تامین آب
  • تصفیه خانه های فاضلاب
  • سیستم های تامین سوخت
  • کنترل فرآیند در کارخانه های تولیدی
  • ماشین آلات هیدرولیک در صنعت هوافضا
  • پمپ ها، موتورها و ترمزهای هیدرولیک در صنعت خودروسازی

تعویض و تعمیر شیر برقی هیدرولیک

انتخاب شیر برقی مناسب برای یک برنامه کاربردی ضروری است تا اطمینان حاصل شود که سیستم همانطور که در نظر گرفته شده عمل می کند و می تواند هر گونه چالش غیرمنتظره را در طول مسیر مدیریت کند. ضمن آنکه کار تعویض شیر برقی‌هیدرولیک، بر اساس کاربرد شیر برقی، متفاوت است.

شیر برقی هیدرولیک با کاربردهای مناسب
شیر برقی‌هیدرولیک با کاربردهای مناسب

این کار می تواند مستلزم تعویض سیم پیچ باشد. این تنها بخشی است که نیاز به تعویض دارد و نیاز به تعویض کل شیر برقی نیست. این امر منجر به سهولت تعمیر و نگهداری می شود.

تعداد مناسب پورت ها و موقعیت ها در یک شیر برقی هیدرولیک، بر اساس نیازهای کلی برنامه است. هرچه تعداد پورت های بیشتری داشته باشید، انعطاف پذیری بیشتری خواهید داشت. این بدان دلیل است که شیرهای برقی دارای منیفولدهایی هستند که می توانند چندین موقعیت را با یک شیر پشتیبانی کنند.

الزامات جریان در شیر برقی هیدرولیک

الزامات جریان برای یک کاربرد هیدرولیک نقش مهمی در تعیین اندازه شیر برقی‌هیدرولیک دارد. سرعت جریان باید در ارتباط با افت فشار در سراسر شیر در نظر گرفته شود، به ویژه در کاربردهایی مانند هیدروپونیک تجاری که در آن نیاز به جریان ثابت است.

به طور کلی، هر چه جریان سیم پیچ برقی بیشتر باشد، مصرف انرژی و تولید گرما بیشتر است. بسته به نیاز جریان برنامه خود، یک شیر برقی هیدرولیک با یک نازل در اندازه مناسب انتخاب کنید. اندازه نازل بر افت فشار در سرتاسر روزنه ها در فشارها و جریان های مختلف تأثیر می گذارد.

در برخی موارد، الزامات جریان ممکن است بسیار کم باشد که استفاده از شیر برقی را تضمین می کند. هنگام انتخاب اندازه دهانه مناسب برای شیر برقی‌هیدرولیک، نحوه تأثیر آن بر مصرف انرژی و هزینه های عملیاتی و همچنین برآورده کردن انتظارات عملکرد را در نظر بگیرید.

پورت های متنوع در شیر برقی هیدرولیک
پورت های متنوع در شیر برقی‌هیدرولیک

خرید شیر برقی‌هیدرولیک

نیازهای جریان بسته در شیر برقی، نسبت به کاربرد آن بسیار متفاوت است، بنابراین برای کمک در محاسبات جریان و تعیین اندازه دهانه مناسب، با یک متخصص شیر برقی‌هیدرولیک مشورت کنید. هنگام انتخاب افت فشار مورد نظر، باید تعادل بین افزایش مصرف انرژی و تولید گرما از یک سو و دستیابی به عملکرد مناسب بر اساس پارامترهای برنامه، از جمله ویسکوزیته فرآیند سیال را در نظر بگیرید.

 

محصولات مرتبط:

مقالات  مرتبط:

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *