سیستم های هیدرولیک، یکی از پرکاربرد ترین سیستم ها و ابزار های استفاده شده در صنعت، کشاورزی و همچنین تولید محصولات و ابزار آلات مختلف هستند. این سیستم وظیفه ایجاد و انتقال قدرت را برای کاربرد ها و مصارف گوناگون بر عهده دارد. این سامانه ها از اجزای مختلف و گوناگون تشکیل شده اند. از اجزای مختلف این سیستم، می توان به پمپ هیدرولیک، سیلندر، مخزن و … اشاره نمود. یکی از اجزای این سیستم که وظیفه کنترل و فرمان را در سامانه های هیدرولیکی بر عهده دارند، شیر هیدرولیک می باشد. همان گونه که از نام این بخش مشخص است، این قسمت می تواند مایع و سیال هیدرولیک را کنترل کرده، و باعث انتقال یا عدم انتقال جریان هیدرولیک در بخش های مختلف سیستم گردد. در ادامه به بررسی بیشتر این قسمت خواهیم پرداخت.

ساختار شیر هیدرولیک منحصر به فرد هستند؛ زیرا باید بتوانند فشار سیال 3000 psi یا بیشتر را تحمل کنند. به همین جهت نیاز به تولید آنها از فولاد قوی (و اغلب سنگین) و آهن است. ساختار آنها باید به گونه ای باشد که فشار مایع هیدرولیک را در سیستم به طور کامل مهار کنند، در عین حال قادر به عملکرد روان و دقیق باشند، بدون اینکه فشار مایع سیال هیدرولیک، مانع از عملکرد صحیح و درست آنها شود.

رایج ترین انواع شیر هیدرولیک

شیر های هیدرولیک از نظر اندازه وکاربر متفاوت هستند و دارای قابلیت ها و دامنه تحمل فشار گوناگون می باشند. شما می توانید بسته به نیاز و عملکرد سیستم خود، مناسب ترین شیر را برای سامانه هیدرولیک انتخاب کنید. سه نوع رایج شیر های هیدرولیک عبارت اند از: شیر های کنترل جهت، شیر های کنترل فشار و شیر های کنترل جریان.

1- شیر های کنترل جهت

شیر هیدرولیک کنترل جهت
شیر هیدرولیک کنترل جهت

شیر های کنترل جهت به عنوان شیر های سوئیچینگ نیز نامید می شوند. این شیر ها برای کنترل جهت، شتاب یا سرعت یک محرک استفاده می شوند و توانایی شروع، نگه داشتن و توقف کامل جریان سیال هیدرولیک را در سیستم دارا هستند. این شیر ها برای دسته بندی و شناسایی، از شماره های استانداردی استفاده می کنند. این شماره استاندارد می تواند تعداد قرقره و پورت های هر شیر را مشخص کند. قرقره های داخل یک شیر می توانند در موقعیت های مختلف فعال شوند، و معمولاً در داخل شیر می لغزند یا می چرخند تا به سیال اجازه دهد از طریق پورت های باز جریان یابد.

به طور کلی، این شیر ها حاوی حداقل دو قرقره و دو پورت هستند. این شیر ها به عنوان شیر های دو طرفه شناخته می شوند و ساده ترین نوع شیر کنترل جهت هستند که با نام 2/2 شناخته می شوند.

2- شیر های کنترل فشار

شیر کنترل فشار
شیر کنترل فشار

این نوع از شیر ها همانطور که از نام آنها مشخص است، وظیفه کنترل فشار سیال را بر عهده دارند. این شیر ها وظیفه دارند تا فشار سیال درون سیستم را به نحوی کنترل کنند که به اجزای سیستم آسیب وارد نکند و به صورت درستی وظایف خود را انجام دهند. به طور معمول، همیشه نوعی از شیر های کنترل فشار در یک سیستم یافت می شود. انواع مختلف این شیر ها عبارت اند از:

  • شیر های کاهش فشار
  • شیرهای جبران فشار
  • شیر های فشار با دریچه گاز ثابت

3- شیر های کنترل جریان

شیر کنترل جریان
شیر کنترل جریان

شیر های کنترل جریان هیدرولیک برای تنظیم سرعت در قسمت خاصی از سیستم هیدرولیک استفاده می شوند. این شیر ها برای اطمینان از عملکرد بهینه در هر زمان استفاده می شود. این شیر با حفظ دبی و فشار سیال، مستقیم سرعت موتور ها و سیلندر ها را تنظیم می کنند. بر اساس طراحی، شیر های کنترل جریان در ساده ترین شکل خود شامل یک دیافراگم هستند که بسته به نیاز های تنظیم می شوند. این شیر ها به صورت دستی به منظور تسریع یا کاهش سرعت جریان بسته یا باز می شود.

ملاکهای انتخاب شیر هیدرولیک مناسب

برای انتخاب یک شیر هیدرولیک مناسب باید به ملاکهای زیر توجه نمود:

  • توجه به کاربرد شیر های هیدورلیک مختلف، و انتخاب مناسب ترین گزینه
  • توجه به نوع مایع هیدورلیکی که در سیستم جریان دارد
  • ابعاد و اندازه شیر مناسب برای سیستم هیدرولیک
  • در نظر گرفتن این موضوع که شیر در حالت نرمال باز است یا بسته

خرید شیر های هیدرولیک مناسب

همانطور که بیان شد، شیر‌هیدرولیک یکی از اجزای مهم و تاثیر گذار در سیستم های هیدرولیک هستند. در هر سیستم حداقل یکی از این شیر های هیدورلیک موجود است و جریان سیال هیدرولیک را تحت کنترل خود در می آورد. پس لازم است تا کیفیت این قطعات در نظر گرفته شود تا قطعه ای مناسب با طول عمر بالا تهیه گردد. شرکت تجارت صنعت امید آریا، با سابقه بالا در تامین انواع قطعات سیستم های هیدرولیک، انواع شیر های هیدرولیک را برای استفاده در کاربری های گوناگون تهیه نموده است و با قیمت وکیفیت مناسب در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *