آشنایی پمپ هیدرولیک قوی


 در حالت کلی، پمپ هیدرولیک، انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیک تبدیل می کند. هنگامی که یک پمپ هیدرولیک قوی کار می کند، دو عملکرد را انجام می دهد. با استفاده از عمل مکانیکی، خلاء لازم را در ورودی پمپ ایجاد می کند که به فشار اتمسفر اجازه می دهد تا مایع را از مخزن وارد خط ورودی پمپ کند. سپس، این مایع را به خروجی پمپ هدایت کرده و آن را به سیستم هیدرولیک می رساند.

عملکرد پمپ هیدرولیک‌قوی

پمپ هیدرولیک قوی، حرکت یا جریان مایع لازم را برای ایجاد فشار تولید می کند که تابعی از مقاومت در برابر جریان سیال در سیستم است. به عنوان مثال، فشار سیال در خروجی پمپ برای پمپی که به یک سیستم متصل نیست، صفر است. علاوه بر این، برای پمپی که به یک سیستم تحویل می ‌شود، فشار فقط تا سطح لازم و برای غلبه بر مقاومت بار افزایش می ‌یابد.

طبقه بندی پمپ ها

همه پمپ ها را می توان به عنوان جابجایی مثبت یا غیرمثبت طبقه بندی نمود. پمپ هیدرولیک قوی مورد استفاده در سیستم های هیدرولیک، دارای جابجایی مثبت هستند. یک پمپ با جابجایی غیر مثبت، جریان پیوسته تولید می کند.

با این حال، از آنجایی که یک مهر و موم داخلی، جریان مثبت در برابر لغزش ایجاد نمی کند، خروجی آن به طور قابل توجهی با تغییر فشار، متفاوت خواهد شد.

اگر درگاه خروجی یک پمپ هیدرولیک‌قوی با جابجایی غیر مثبت مسدود شود، فشار افزایش می یابد و خروجی به صفر کاهش می یابد. اگرچه عنصر پمپاژ به حرکت خود ادامه می دهد، جریان به دلیل لغزش داخل پمپ، متوقف می شود.

در پمپ جابجایی مثبت، لغزش در مقایسه با جریان خروجی پمپ، ناچیز است. اگر درگاه خروجی وصل می شود، فشار به طور لحظه ای افزایش می یابد تا جایی که المنت پمپاژ پمپ یا بدنه آن از کار می افتد، یا موتور اصلی پمپ هیدرولیک قوی متوقف می شود.

انواع پمپ هیدرولیک

انواع پمپ‌هیدرولیک

اصل جابجایی مثبت

پمپ های هیدرولیک قوی با فشار بالا و جابجایی مثبت، پمپ هایی هستند که برای هر چرخه عنصر پمپاژ، مقدار یکسانی مایع را جابجا می کند. تحویل ثابت در طول هر چرخه به دلیل تناسب نزدیک بین عنصر پمپاژ و جعبه پمپ امکان پذیر است.

یعنی مقدار مایعی که از کنار عنصر پمپاژ در یک پمپ‌هیدرولیک‌قوی با جابجایی مثبت می لغزد در مقایسه با حداکثر تحویل ممکن، ناچیز است. تحویل در هر چرخه، بدون توجه به تغییرات فشاری که پمپ در برابر آن کار می کند، تقریباً ثابت می ماند. توجه داشته باشید که اگر لغزش مایع زیاد باشد، پمپ به درستی کار نکرده و باید تعمیر یا تعویض شود.

پمپ هیدرولیک‌قوی با جابجایی مثبت، می توانند دارای جابجایی ثابت یا متغیر باشد. خروجی یک پمپ جابجایی ثابت، در طول هر سیکل پمپاژ و در یک سرعت پمپ معین ثابت می ماند. خروجی یک پمپ جابجایی متغیر را می توان با تغییر هندسه محفظه جابجایی، تغییر داد.

عملکرد قدرتمند از پمپ هیدرولیک

عملکرد قدرتمند از پمپ‌هیدرولیک

انواع پمپ های‌هیدرولیک قوی

پمپ هیدرولیک قوی، از اصل جابجایی سیال برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی هیدرولیک و انتقال آن به چرخ دنده های پمپ استفاده می کنند. به طور کلی، ورودی پمپ با استفاده از فشار اتمسفر برای بیرون کشیدن مایع از مخزن، خلأ ایجاد می کند.

عملکرد مکانیکی پمپ هیدرولیک‌ قوی که مطابق با طراحی متفاوت خواهد بود، مایع را به سمت خروجی و بقیه سیستم هیدرولیک هدایت می کند. یک پمپ جابجایی غیرمثبت سرعت سیال را در صورت نیاز تغییر می دهد تا جریان پیوسته ایجاد شود. این بدان معنی است که فشار می تواند در هر سیکل پمپ هیدرولیک‌قوی تغییر کند، اما حداکثر فشار بسیار بالاتر از یک پمپ جابجایی مثبت است.

انواع پمپ های گریز از مرکز

انواع پمپ های گریز از مرکز

برخی از پمپ هایی که از این طرح پیروی می کنند، پمپ های گریز از مرکز و پروانه ای هستند. اکثر پمپ های هیدرولیک از جابجایی مثبت استفاده می کنند که قادرند بیشترین فشار را برای سیستم های مختلف تامین کنند.

پمپ هیدرولیک‌قوی، امروزه قدرت بالایی را که به خوبی قابل کنترل است را تولید می نماید؛ بنابراین با کمک این پمپ های قدرتمند، می توان ماشین آلات بزرگ صنعتی را طراحی کرده و جریانی قوی را ایجاد نمود. در میان انواع پمپ هیدرولیک قدرتمند، پمپ پیستونی هیدرولیک را می توان نام برد.

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما کاتالوگ