عملکرد مناسب بالابرهای هیدرولیکی به کنترل درست و مناسب جریان و فشار روغن بستگی دارد. به همین دلیل است که استفاده از شیر بلوک بالابری در هیدرولیک های صنعتی، امری ضروری به حساب می آید. از این شیرها برای کنترل جابجایی جک بالابر با قابلیت اطمینان بالا استفاده می شود. جابجایی نرم، ایمنی، استفاده آسان، قفل مناسب و اشغال کردن فضای کم از مزایای شیرهای بلوک بالابری به شمار می روند. به علاوه، این شیرها با توجه به اهمیتی که دارند، با قیمت مناسبی در مقایسه با شیرهای دیگر به بازار عرضه می شوند.

شیر بلوک بالابری
شیر بلوک بالابری

ساختار شیرهای بلوک بالابری به چه شکل است؟

شیرهای بلوک بالابری از یک ورودی (P) و یک خروجی (T) تشکیل شده اند. ورودی به طور مستقیم به پمپ و خروجی به تانک وصل می شود. در این نوع شیرها معمولاً دو پورت وجود دارد که با حروف M و A نشانه گذاری شده اند. پورت M محل قرار گرفتن گیج است در حالی که پورت A یا خط کار به جک وصل می شود.

شیر بلوک بالابری از چهار قسمت بسیار مهم تشکیل می شود:

  • تنظیم فشار سیستم: تنظیم فشار سیستم به کمک ریلایف ولو (relief valve) انجام می شود. هر چه سطح مقطع جک و فشار کاری در سیستم بیشتر باشد، نیروی جک نیز بیشتر خواهد بود.
  • تخلیه اضطراری شیر بالابری: با قطع جریان برق، برای پایین آوردن بالابر از پیچ تخلیه اضطراری استفاده می شود.
  • پیچ تنظیم فلو کنترل: این پیچ به منظور کنترل سرعت پایین آمدن بالابر بکار می رود. علاوه بر این، از ایجاد ضربه یا شوک حرکتی نیز جلوگیری می کند.
  • بوبین شیرهای بلوک بالابری: مسیر تخلیه با رسیدن برق به بوبین باز می شود و روغن از زیر جک به سمت تانک حرکت می کند. کیفیت، نقش بسیار مهمی در قیمت بوبین بالابر دارد.

نحوه عملکرد شیر بلوک بالابری

شیرهای بلوک بالابری دارای عملکرد مشخصی هستند. پمپ روغن با روشن شدن سیستم هیدرولیک شروع می شود. روغن از شیر بالابری به زیر جک می رود و جک را به سمت بالا حرکت می دهد. با توقف جریان پمپ در اثر خاموش شدن موتور، مسیر برگشت روغن توسط ساچمه تعبیه شده در شیر می بندد. به این ترتیب، از تخلیه روغن جلوگیری می شود.

شیرهای بلوک بالابری که با نام شیرهای پاپت نیز شناخته می شوند، نشت داخلی ندارند و برای پایین آوردن کابین بکار نمی روند. برای پایین آوردن جک، شیر بلوک بالابری برق دار می شود و جک به سمت پایین حرکت می کند. در صورت قطع بودن جریان برق، می توان از فلکه تعبیه شده در این شیرها برای هدایت جک به سمت پایین استفاده کرد. با باز کردن فلکه تعبیه شده در شیر بالابری، جک به سمت پایین حرکت می کند.

نحوه عملکرد شیرهای بلوک بالابری
نحوه عملکرد شیرهای بلوک بالابری

شیرهای بلوک بالابری چه مزایای دارند؟

شیرهای بلوک بالابری به دلیل مزایای متعدد دارای کاربرد گسترده ای هستند. از مهم ترین مزایای شیرهای بلوک بالابری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان جابجایی نرم کابین از آغاز تا پایان حرکت
  • مجهز به فیلترهای درونی باکیفیت
  • محدوده دبی از 5 تا 1500 لیتر بر دقیقه
  • بکارگیری آسان و سریع
  • قابلیت حمل و جمع و جور بودن
  • عدم افت کابین و نشت داخلی

از سوی دیگر، در شیر بلوک بالابری از یک شیر تخلیه اضطراری استفاده می شود. از این شیر در هنگام حرکت کابین به سمت پایین استفاده می شود. قیمت شیر برقی بالابر در مقایسه با شیرهای صنعتی دیگر بسیار بیشتر است. عوامل بسیار زیادی بر قیمت این نوع شیرها تاثیر می گذارند، ازجمله کیفیت، نحوه تنظیمات و قابلیت اطمینان.

مزایای استفاده از شیرهای بلوک بالابری
مزایای استفاده از شیرهای بلوک بالابری

سخن پایانی

شیرهای بلوک بالابری به همراه تمام مدارهای لازم به فروش می رسند. در نتیجه، دیگر نیازی به تهیه یک قطعه اضافی برای عملکرد بدون نقص این نوع شیرها وجود ندارد. بلوک شیرهای بالابری شامل قطعات مختلف ازجمله شیر برقی، فشارشکن، سوپاپ، فیلتر، شیر درجه، شیر خلاص کن، مدار کنترل، درجه و فلو کنترل هیدرولیک است. به این نکته توجه کنید که شیر بلوک بالابری باید به پمپ روغن، تانک و جک متصل شود.

آیا تجربه کار با شیرهای بلوک بالابری را داشته اید؟ لطفاً تجربه از کار با این شیرها را در بخش نظر با ما در میان بگذارید.

محصولات مرتبط:

پمپ هیدرولیکی پارکر

شیر های فشار شکن

مقالات مرتبط:

انواع شیر برقی

همه چیز در مورد پمپ هیدرولیکی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *