به طور کلی شیر برقی هیدرولیک نوعی قطعه صنعتی پرکاربرد بوده و با استفاده از نیروی الکتریسیته، به افزایش عملکرد شیر کمک می کند. این محصول به منظور کنترل میزان جریان سیالات و تنظیم قطع و وصل شدن جریان مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی شیرهای هیدرولیک به صورت کنترل جهت بوده و دارای انواع گوناگونی می باشند.

عملکرد شیر برقی هیدرولیک

عملکرد شیر برقی هیدرولیک در حقیقت به گونه ای است که با بهره گیری از نوعی وسیله فنری یا سوکت، اقدام به قطع و وصل کردن جریان می کند. به عبارتی دیگر فرمان الکتریکی شیر به کمک سوکت به قسمت بویین منتقل شده و در نهایت جریان وصل می شود. همچنین دو نوع واشر و مهره ثابت داخل این محصول تعبیه شده و به همراه سوکت، به کنترل جریان سیالات کمک می کنند. همچنین شیر برقی هیدرولیک دارای سه عملکرد کلی به صورت مستقیم، نیمه مستقیم و غیر مستقیم نیز می باشد.

کاربرد شیر برقی هیدرولیک در صنعت

شیر هیدرولیک مدل برقی یا شیر کنترل جهت اغلب به منظور مصارف صنعتی گوناگون مورد استفاده قرار گرفته و نقش مهمی در تنظیم میزان جریان سیالات تحت فشار داخل دستگاه ایفا می کند. از طرفی انواع مختلف این محصول برای مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از:

– استفاده از شیر هیدرولیک برقی برای صنایع انواع فولاد و آلیاژ سازی

– مورد استفاده برای انواع صنایع سنگین

– مورد استفاده برای صنایع خودرو سازی

– مورد استفاده برای انواع صنایع هیدرولیک، ساخت ماشین آلات هیدرولیکی و انواع تجهیزات صنعتی

نوع تجهیزات مصرفی شیر هیدرولیکی
نوع تجهیزات مصرفی شیر هیدرولیکی

انواع شیرهای برقی هیدرولیک

– شیر هیدرولیکی توزیع کننده به صورت پیلوت دار

– شیر هیدرولیکی کنترل فشار برای جریان ورودی و خروجی

– شیر هیدرولیکی پروپرشنال قوی

شیر هیدرولیک‌برقی کنترل جهت

– شیر هیدرولیکی فشار شکن

– شیر هیدرولیکی نیمه باز

طرز کار شیرهای‌برقی هیدرولیک

این محصول از نوعی وسیله الکتریکی به همراه هسته فرومغناطیس برخوردار بوده و دارای قابلیت جابجایی آسان نیز می باشد. به عبارتی دیگر عملکرد دستگاه به شکل سیم پیچ بوده و از پیستون به عنوان هسته آن استفاده می شود. طرز کار شیرهای هیدرولیکی به گونه ای است که پیستون، یک شکاف مشخص را پوشش داده و با ایجاد نوعی جریان الکتریکی اقدام به ساخت جریان مغناطیسی می کند. همچنین این امر به دستگاه کمک می کند تا میزان جریان سیالات را به خوبی کنترل شده و ورود یا خروج هر کدام تنظیم شود.

انتخاب صحیح انواع شیر هیدرولیک برقی
انتخاب صحیح انواع شیر‌هیدرولیک برقی

نکاتی که جهت انتخاب شیرهای برقی هیدرولیک باید مورد توجه قرار گیرند

همانطور که ذکر شد، شیر برقی‌هیدرولیک در انواع گوناگونی طراحی شده و هر کدام دارای کاربری مشخصی می باشند. بنابراین هنگام انتخاب آنها باید نکات مهمی را مورد بررسی قرار دهید که عبارتند از:

– میزان و نوع ولتاژ ورودی شیر باید به خوبی چک شود  چرا که ولتاژهای جریان متناوب و مستقیم دارای بازدهی مختلفی می باشند.

– حداکثر زمان مورد نیاز برای روشن بودن این وسیله باید از قبل مشخص شده و متناسب با آن، نوع محصول انتخاب شود.

– توجه به ابعاد دهانه شیر برقی هیدرولیک نیز یکی دیگر از مهمترین مواردی است که باید به خوبی بررسی شود. به عبارتی دیگر لوله مصرفی جهت راه اندازی محصول متناسب با ابعاد دهانه انتخاب می شود.

– میزان فشار شیر برقی نکته مهمی است که اغلب بر حسب بار مورد نیاز مشخص می شود.

– ماده مورد نظر باید از قبل مشخص شود چرا که برخی از سیالات خطرناک بوده و انتقال آنها توسط شیر برقی موجب ایجاد آتش سوزی می شود.

طراحی بی نظیر شیرهای هیدرولیکی
طراحی بی نظیر شیرهای هیدرولیکی

قیمت شیرهای برقی هیدرولیک

قیمت انواع مختلف شیر برقی‌هیدرولیک در حقیقت متناسب با ابعاد پورت، وزن و برند شیر متفاوت می باشد. به عنوان مثال شیرهای هیدرولیکی ساخت چین دارای پایین ترین قیمت و شیرهای هیدرولیکی ساخت آلمان دارای بالاترین قیمت می باشند. همچنین عواملی مانند دبی، نوع روغن، فشار و… نیز تاثیر بسزایی بر قیمت محصول می گذارند.

کلام آخر

بنابراین شیر برقی هیدرولیک یکی از مهم ترین قطعات صنعتی بوده و به منظور کنترل سیستم و نحوه انتقال سیالات مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول دارای انواع گوناگونی بوده و عملکرد هر کدام نیز متفاوت می باشد.

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *