انواع پمپ هیدرولیک در این مقاله را کامل تر بشناسیم


پمپ به دستگاه و وسیله ای گفته می شود که با گرفتن انرژی مکانیکی از یک منبع خارجی می تواند مایعات را با انرژی بسیار زیادی جا به جا کند. منظور از انرژی سیال، تغییرات در فشار سیال زمان ورود تا زمان خروج است. پمپ ها براساس نوع کاربردشان متفاوت هستند که در صنایع گوناگونی از آن ها استفاده می شود. دسته ای از این پمپ ها انواع پمپ هیدرولیک است. پمپ های هیدرولیکی یک منبع عالی و بسیار خوب برای ماشین های دینامیکی می باشند. البته هنگام خرید این محصول باید به نکات مهمی توجه کنید تا بتوانید یک محصول خوب و عالی را بخرید.

شناسایی و بررسی انواع پمپ های هیدرولیکی

انواع پمپ هیدرولیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پمپ های جا به جایی مثبت

در این نوع پمپ ها نیروی مکانیکی به طور متداول و دوره ای در سیال وارد می شوند. پمپ های جا به جایی مثبت مقداری از سیال را داخل محفظه خود نگه می دارند و آن را حفظ می کنند و با اضافه شدن سیال با فشاری بسیار بالا باعث جا به جایی سیال از قسمت خروجی پمپ می شوند. به طور کلی این پمپ ها بیشتر مصرف صنعتی دارند. پمپ های جابه جایی مثبت انواع گوناگونی دارند که شامل:

 • پمپ دنده ای
 • پمپ پره ای
 • پمپ دوار
 • پمپ رفت و برگشتی هستند.

پمپ دنده ای: این پمپ از انواع پمپ هیدرولیک است که برای جابه جایی مایعات از داخل دو چرخ‌دنده به کار می رود. این مدل در هر بار جابه جایی میزان معلوم و مشخصی از سیال را جابه‌جا می کند.

پمپ پره ای: این نوع پمپ هم مانند پمپ های دنده ای عمل می کنند و برای سیال های هیدرولیکی با فشار زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. این پمپ از پره های زیادی برای قطع و وصل کردن مسیر حرکت سیال استفاده می شوند.

پمپ پره ای

پمپ پره ای

پمپ دوار: این پمپ هم از انواع پمپ هیدرولیک است که خود انواع گوناگونی مانند پمپ لوب، دنده ای، پره ای، خلأ و اسکرو دارد. پمپ لوب به دلیل کیفیت بسیار بالا و خوبی که دارد در زمینه های مختلف مانند صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی استفاده می شود. در پمپ خلاء این امکان وجود دارد که جریان حجمی را نسبت به دور موتور تنظیم نماییم.

نمونه ای از پمپ هیدرولیک

نمونه ای از پمپ هیدرولیک

پمپ رفت و برگشتی: این پمپ یکی از پمپ های جابه جایی مثبت است که از زیر مجموعه انواع پمپ هیدرولیک است. این پمپ در دو نوع پیستونی شناور و دیافراگمی دسته بندی می شود. در پمپ پیستونی شناور می توان به جای سیلندر پیستون یک بلانچر قرار داد و آن را برای فشار خروجی بالا از 100 تا 1000 مورد استفاده قرار داد. این پمپ، جریان را با دیافراگم قطع و وصل می کند؛ بنابراین برای سیال هایی که غلظتی متوسط دارند به کار می روند.

 • پمپ جابه جایی غیر مثبت: این پمپ از انواع پمپ هیدرولیک است که به دلیل فشار کم و سیال و جریان خروجی زیاد، بیشتر در مصارف خانگی به کار می رود. از طرفی از آن برای انتقال سیال هم استفاده می نمایند.
راهنمای خرید پمپ هیدرولیک

راهنمای خرید پمپ هیدرولیک

بررسی نحوه عملکرد انواع مختلف پمپ

به طور کلی پمپ ها براساس هد و ظرفیتشان کار می کنند؛ به این صورت که هر چه هد یا ارتفاع پمپ بیش تر باشد، ظرفیت پمپ کم تر می شود و اگر پمپ ظرفیت زیادی داشته باشد هد آن کم می شود.

عوامل موثر بر قیمت پمپ ها

عوامل مختلفی بر قیمت انواع پمپ هیدرولیک اثر می گذارد. این عوامل باعث می شوند که قیمت این محصول کم یا زیاد شود.

 • میزان ظرفیت و هد
 • جنس
 • روش اتصال
 • زمینه کاربرد
 • ظاهر

سخن پایانی

پمپ ها دارای تنوع مدل و مشخصه های مختلف زیادی هستند و هر کدام از آن ها در صنایع گوناگونی چون بهداشتی، غذایی، خانگی و … بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. اما ما باید هنگام خرید این محصول به نکات مهمی مانند هد و ظرفیت که مهم ترین عامل در سنجش کیفیت محصول هستند توجه کنیم تا بتوانیم انواع پمپ هیدرولیک مناسب با پارامترهای خریدمان را تهیه نماییم. امکان خرید اینترنتی این دستگاه کاربردی وجود دارد و شما می توانید آن را از وب سایت هایی معتبر خریداری نمایید. پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به خرید راجع به این دستگاه و مدل هایش به خوبی تحقیق نمایید.

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما کاتالوگ