شیرهای کنترل جریان که نقش بسیار مهمی را در سیستم های هیدرولیکی ایفا می نمایند، برای تنظیم نمودن میزان سرعت حرکت پیستون ها در سیلندرهای قدرت و همچنین تنظیم سرعت محور موتورهای سیالی مورد استفاده قرار می گیرند.شیر کنترل جریان هیدرولیک از جمله موضوعات مورد بحث ما در این نوشتار می باشد که قصد داریم به تمام زوایا و نحوه عملکرد آن در سیستم های هیدرولیک اشاره نماییم. در نظر داشته باشید این شیرها به انواع گوناگونی تقسیم شده و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. برای مشاهده و کسب قیمت آن ها می توانید با تجارت صنعت امید آریا در ارتباط باشید.

اهمیت شیر کنترل جریان هیدرولیک
اهمیت شیر کنترل جریان هیدرولیک

شیر کنترل جریان هیدرولیک چه کارایی دارد؟

همانطور که اشاره نمودیم از جمله مهمترین کارایی و نقش شیرهای کنترل جریان هیدرولیک کنترل کردن شدت جریان سیار در یک سیستم هیدرولیکی می باشد. در حقیقت این وسیله این عمل را با باز و بسته کردن گذرگاه عبور سیال به انجام می رساند. به همین خاطر افرادی که سازندگان قطعات هیدرولیکی هستند برای شیرهای کنترل جریان مشخصاتی همچون حداکثر جریان مجاز، حداکثر فشار مجاز،  نوع سیال، دبی و … را در نظر می گیرند.

شیر کنترل جریان هیدرولیک در سیستم های هیدرولیکی در مقابل جریان روغن کمک شایان می نماید و تا زمانی که در مدار نیاز به مقاومت نباشد همانند یک لوله عمل می کند. در صورت نیاز به مقاومت موجب کاهش سرعت خطی سیلندر می گردد.

کارایی و نقش شیرهای کنترل جریان
کارایی و نقش شیرهای کنترل جریان

طریقه نصب شیرهای کنترل جریان

زمانی که قصد دارید به نصب شیرهای کنترل جریان در یک سیستم هیدرولیکی بپردازید، حتماً باید این نکات را در نظر بگیرید:

  • در وهله اول جهت جریان کنترل شده شیر در مدار باید چک شود.
  • درپوش لوله ها را بردارید.
  • حتماً بررسی کنید که رزوه ی لوله ها و همچنین شیر ها کاملاً تمیز هستند.
  • در هنگام بستن اتصالات لوله ها این کار باید با دقت انجام شود تا اتصال مدار های پرفشار شل نباشند.
  • پس از نصب کردن شیر کنترل جریان هیدرولیکی بررسی کنید که سیستم هیچ گونه نشتی نداشته باشد.

انواع گوناگون شیرهای کنترل جریان هیدرولیکی

در سیستم های هیدرولیکی ما می توانیم شیر کنترل جریان هیدرولیک را به دو دسته اعم از  شیرهای حساس به دما و شیرهای حساس به تغییر فشار تقسیم بندی کنیم:

  1. شیر کنترل جریان حساس به دما

برخی از شیر ها قابلیت حساسیت به دما را دارند به این صورت که با افزایش دما لزجت سیال عبوری نیز کاهش می یابد. بنابراین هر چه این لزجت کاهش پیدا کند در این صورت سیال نیز راحت تر حرکت می کند و در مقابل دبی خروجی افزایش پیدا می کند.

  1. شیر کنترل جریان حساس به تغییر فشار

برخی دیگر به تغییر فشار حساسیت دارند، یعنی در هنگام کارکرد تغییرات فشار بر روی تغییرات جریان تاثیر گذار می باشند و با افزایش این فشار میزان دبی خروجی نیز افزایش پیدا می کند. اگر شما این سنسور را بر روی شیرهای خود نصب کنید شیرها می توانند عبور جریان را کنترل نمایند.

عوامل تعیین کننده در قیمت شیر کنترل جریان هیدرولیک

در رابطه با قیمت شیر کنترل جریان هیدرولیک باید بگوییم با توجه به اینکه این شیرها در انواع، سری و مدل های گوناگونی به تولید رسیده اند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، قیمت ها نیز متفاوت خواهد بود. عواملی که می توانند بر روی قیمت تاثیر گذار باشند شامل مدل، مشخصات فنی همچون وزن، حداکثر فشار، دمای کاری محیط، جنس، آب بندی، ابعاد، کارایی، برند و … هستند.

در کل عوامل متعددی بر قیمت شیر کنترل جریان هیدرولیک تاثیر گذار می باشند و هرچقدر برند موجود معتبرتر باشد، به طبع آن قیمت نیز افزایش می یابد. پیشنهاد می کنیم حتما در هنگام خرید به نوع کارایی شیر های هیدرولیک توجه ویژه داشته باشید که تاثیر مستقیمی بر روی قیمت دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قیمت شیر کنترل جریان
قیمت شیر کنترل جریان

جمع بندی نهایی

در ادامه باید بگوییم شیرهای کنترل جریان از ابعاد جمع و جور و ساده ای برخوردار می باشند که در بسیاری از صنایع مهم کشور مورد استفاده قرار می گیرند. این شیرها کاملا قابل اعتماد بوده و از تنظیم سرعت مناسب برخوردار هستند. محافظت از خط لوله در مقابل فشار و کمک به افزایش و کاهش فشار سیال از جمله کاربردهای آن می باشد.

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *