پمپ، به عنوان اصلی ترین بخش یک سیستم هیدرولیکی، ابزاری مهم و کاربردی در لوازم صنعتی و هیدرولیکی به شمار می رود. کار اصلی این وسیله استفاده از انرژی برق جهت ایجاد تولید جریان و به طبع، فشار مایعات است. در ادامه این مقاله ما قصد داریم تا با بررسی انواع پمپ هیدرولیک و شناخت باید ها و نباید ها درباره این وسیله، با ویژگی های خاص آن بیشتر آشنا شده و با استفاده از دانش خود، در زمان خرید این وسیله،مناسب ترین گونه آن را برای خود انتخاب کنیم.

یک نوع پمپ هیدرولیک
یک نوع پمپ هیدرولیک

انواع مختلف پمپ

پمپ های هیدرولیکی به انوع مختلفی تقسیم می شوند که تمامی آن ها در دو شاخه زیر قرار می گیرند؛ پمپ با جا به جایی مثبت و انواع نامثبت آن

  • جا به جایی مثبت: این پمپ ها با باز کردن ناگهانی حفره، مایعات را به سرعت به خارج از حفره برده و بدین شکل باعث ایجاد فشار در سیالات می شوند. این نوع از پمپ های هیدرولیک، توانایی بالایی در غلبه بر موانع و همچنین خنثی نمودن اصطکاکات دارند و به همین دلیل، غالب پمپ های استفاده شده امروزی در امور صنعتی، از این دسته می باشند. پمپ های بالانس، غیر بالانس، چرخ دنده ای و پیستونی از این دسته از پمپ ها هستند.
  • جا به جایی نامثبت: پمپ های نامثبت، با استفاده از قانون گریز از مرکز، سیال را با چرخشی سریع به سمت دهانه خروجی هدایت می کند. در استفاده های صنعتی بزرگ از پمپ هیدرولیک ، به ندرت از این دسته از پمپ ها استفاده می شود و دلیل اصلی آن، عدم مقاومت مناسب این دستگاه در مواقعی است که فشار مایعات زیاد است. استفاده از این پمپ ها به دلیل قیمت پایین و همچنین هزینه نگهداری ناچیز، در دستگاه های کوچک رواج زیادی دارد. از انواع پمپ های نامثبت می توان به پمپ ضربه ای، پمپ تزریقی و پمپ هوایی اشاره کرد.
سایز های مختلف برای استفاده های متفاوت
سایز های مختلف برای استفاده های متفاوت

اندازه های مختلف پمپ های هیدرولیکی

انتخاب سایز مناسب در دستگاه های هیدرولیکی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر پمپ هیدرولیک انتخابی شما کوچک باشد، در تامین فشار مورد نیاز خود عاجز هستید و اگر سایزی بزرگ تر از نیاز خود انتخاب کنید، فشار مضاعف وارد شده بر دیگر قطعات سیستم، باعث کاهش شدید عمر آن دستگاه خواهد شد. بهترین راه برای تشخیص پمپ مناسب، در نظر گرفتن فاکتور های اصلی سیستم های هیدرولیکی است. حداکثر فشار مورد نیاز، نوع سیستم هیدرولیک، نوع سیال و اینکه سیال مورد نظر شما چه ویژگی های منحصر به فردی دارد؛ همه و همه از عوامل تاثیرگذاری هستند که شما را در انتخاب بهترین و مناسب ترین پمپ ممکن، راهنمایی خواهند کرد.

مراحل تولید پمپ هیدرولیکی
مراحل تولید پمپ هیدرولیکی

جلوگیری از خراب شدن پمپ

یک پمپ خوب و مناسب، برای خوب ماندن نیازمند مراقبت و تعمیرات حرفه ای خواهد بود. به روش های مختلفی می توان از سلامت دستگاه خود، پایداری کرد. استفاده از سیالات پاک و تمیز نمودن مرتب پمپ یکی روش های ممکن خواهد بود. همچنین جلوگیری از خشک کار کردن پمپ و رسیدگی سریع به محض مشاهده ایرادات در دستگاه، از دیگر راه های ممکن در نگهداری از پمپ های هیدرولیکی است. در صورت رعایت نکردن نکات بالا، نباید چشم امید زیادی به عمر مفید پمپ خود داشته باشیم.

زنگ خطر های استفاده از پمپ

در چه زمانی باید نسبت به سلامت پمپ خود احساس نگرانی کنیم؟ افزایش صدا، افزایش دمای دستگاه، کاهش فشار در مایعات و افزایش ارتعاشات، از جمله مواردی هستند که می توانید آن ها را طالع نحس پمپ هیدرولیک خود در نظر بگیرید. به این نکته توجه داشته باشید که بی توجهی به موارد بالا، ممکن است به افزایش خرابی در سیستم هیدرولیکی شما منجر شود.

سخن نهایی

شناخت کافی دستگاه هیدرولیکی، در گرو دانستن نحوه کارکرد پمپ آن است. زمانی که درباره ویژگی ها و چگونگی کارکرد قلپ تپنده سیستم هیدرولیکی اطلاعات کافی داشته باشیم، می توانیم بهترین انتخاب ممکن را داشته باشیم. این شناخت علاوه بر این مسئله، باعث می شود تا ما با دانش کافی درباره قسمت های مختلف یک پمپ هیدرولیک ، در نگهداری آن موفق تر و بهتر عمل کنیم.
نظر شما در این باره چیست؟ آیا نکته مهمی در باب پمپ های هیدرولیکی وجود دارد که در این مقاله به آن اشاره نشده باشد؟

محصولات مرتبط:

پمپ هیدرولیکی رکسروت

شیر پروپرشنال هیدرولیکی

مقالات مرتبط:

خرید پمپ پیستونی اورجینال

همه چیز درمورد شیر هیدرولیک برقی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *