هیدرولیک برای انتقال انرژی کاربرد داشته و گونه ای دیگر از سیستم پنوماتیک است که زیر مجموعه سامانه انرژی سیالات قرار دارد. این سیستم نسبت به سایر روش های انتقال انرژی مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال از قابلیت افزایش نیرو در هنگام انتقال سیال برخوردار است. از آنجایی که سیالات قابلیت شکل پذیری دارند بنابراین در این روش می توان سیالات را در مسیرهای مختلف عبور داد. از دیگر مزایای این سیستم می توان به تغییر سریع جهت حرکت سیال اشاره کرد.

سیستم هیدرولیک
سیستم هیدرولیک

در مورد سیستم هیدرولیک چه می دانید؟

این سیستم نوعی عملکرد مکانیکی است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. از جمله این اجزا می توان به سیلندر و پیستون های محرک اشاره کرد که در تولید حرکت مکانیکی نقش بزرگی دارند. عملکرد این سیستم از طریق نیروی فشار مایع بوده و قادر به انتقال فشار قابل توجهی می باشد. به عبارت دقیق تر می توان گفت این روش عملی است که برای انجام کار از نیروی مایعات  استفاده می کند. این نیرو از زمان گذشته تا الان مورد استفاده قرار می گیرد، هر چند که امروزه طیف استفاده بیشتری دارد. به عنوان مثال در گذشته برای انتقال درخت از مکانی به مکان دیگر استفاده می شد در حالی که امروزه در صنایع گوناگون کاربرد دارد.

سیستم های امروزی نیز از اجزای هیدرولیک بهره مند هستند. از جمله این سیستم ها می توان به سیستم های آبیاری، محرک ها و… اشاره کرد. در این روش از خواص مایعات برای انتقال آب استفاده می شود. عملکرد این روش شبیه به سیستم های پنوماتیکی است. به علاوه برای انتقال مایعات از نیروی سیال تحت فشار استفاده می شود. هر چند که برخلاف سیستم پنوماتیک به جای استفاده از گاز، از مایعات استفاده می کنند. از طرف دیگر سیالات موجود در این روش منتقل کننده روغن کاری و خنک کننده هستند.

انتقال نیرو با سیالات
انتقال نیرو با سیالات

اطلاعاتی در مورد سیستم بادی

از جمله اجزای تشکیل دهنده این سیستم می توان به مخزن، عملگرها، پمپ و شیر و… اشاره کرد. مخزن برای نگهداری سیال استفاده می شود و کاربرد زیادی در هیدرولیک دارد. از طرف دیگر برای به جریان انداختن مایعات یا سیالات از پمپ استفاده می شود. این تجهیزات توسط محرکه هایی نظیر الکتروموتور یا سایر محرکه ها به کار انداخته می شود. برای کنترل فشار و جهت حرکت سیالات از ابزاری به نام شیر استفاده می کنند. از طرف دیگر برای تبدیل انرژی سیال تحت فشار از عملگرهایی نظیر سیلندر و موتور استفاده می شود. به طور کلی این سیستم ها با توجه به نوع کاربردی که دارند از اجزا و قطعات مختلفی برخوردار هستند. هیدرولیک صنعتی در صنایعی نظیر، صنعت فولاد سازی، ماشین های ابزار و… استفاده می شود.  در صنایع برای انجام اعمال حرکتی از هیدرولیک بهره می برند. نام دیگر این سیستم، سیستم بادی است.

مزایای روش بادی
مزایای روش بادی

با مزایا سیستم بادی آشنا شوید‌

شاید این سوال برایتان پیش آید که مزایای هیدرولیک چیست؟ در جواب این سوال باید روش بادی را با سایر روش ها مقایسه کنیم. برای انتقال انرژی باید از بهترین سیستم استفاده شود. سیستم های گوناگونی در این زمینه مد نظر قرار دارند. در کنار روش های الکتریکی و مکانیکی به روش بادی نیز توجه می شود. البته با توجه به کاربرد، استفاده از برخی روش ها اقتصادی تر است. از جمله مزایای این سیستم می توان به طراحی ساده، انعطاف پذیری قابل توجه، قابلیت افزایش نیرو، دقت کنترل و… اشاره کرد. روش های بادی برخلاف سایر سیستم ها، از قطعات متحرک کمتری ساخته شده و از لحاظ ساختمان و استراکچر ساده تر است. از طرف دیگر در صورت نیاز می توانید نیرو را تا چندین برابر افزایش دهید. در هیدرولیک می توانید با کمترین نیرو، نیروهای بزرگ را کنترل کنید. اجزای این سیستم کاملا انعطاف پذیر بوده و محدودیت های اجزای مکانیکی را ندارند.

جمع بندی

روش بادی از جمله روش های اقتصادی است که برای انتقال انرژی از نیروی سیالات استفاده می کند. این روش انعطاف پذیری بالایی داشته و از قابلیت افزایش نیرو برخوردار است. از طرفی دیگر بازده بالایی داشته و بسیار ساده و قابل اطمینان می باشد. از این روش در صنایع مختلف استفاده می شود. به علاوه  در این روش می توانید سیالات را در مسیرهای مختلف عبور دهید. از جمله اجزای موجود در سیستم هیدرولیک می توان به سیلندر و پیستون های محرک اشاره کرد.

محصولات مرتبط:

شیرهای جهت دهنده

پمپ هیدرولیکی رکسروت

مقالات مرتبط:

خرید پمپ پیستونی اورجینال

بایدها و نبایدهای پمپ هیدرولیکی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *