بررسی انواع پمپ های هیدرولیکی


مقدمه ای بر پمپ های هیدرولیک

با پیشرفت روزانه صنعت در جهان، نیاز به پمپ های هیدرولیک جهت افزایش قدرت و منبع ماشین های دینامیک بیشتر از پیش احساس می شوند.

در واقع این نوع تجهیزات و ابزار آلات صنعتی با فشار دادن روغن توسط سیلندر های هیدرولیک، مبدل انرژی های مکانیکی به فشار و جریان هستند. اساس کار این نوع از پمپ صنعتی جابجایی است، به گونه ای که با حرکت مدوامی که دارند نیرو مورد نیاز سیستم را تامین می کنند.

محل قرار گیری پمپ ها محفظه های مکانیکی می باشند، که جهت حفاظت از سلامت آن ها به طور کامل پلمپ شده اند.

در تمامی مدار های هیدرولیکی پمپ ها اساسی ترین نقش سیستم را عهده دار هستند، به گونه ای که بروز کوچک ترین اختلال در آن ها موجب رسیدن آسیب جدی به کارایی کل سیستم خواهد شد.

نمایی از یک نوع پمپ هیدرولیکی

نمایی از یک نوع پمپ هیدرولیکی

طرز کار پمپ های هیدرولیکی

همانطور که در مطالب فوق به آن اشاره شد، وظیفه اصلی یک پمپ های هیدرولیک تیدیل انرژی مکانیکی به جریان و انرژی الکتریکی خواهد بود. در واقع در پمپ ها با تحرک ماده سیال فشار اتمسفر ایجاد شده و موجب تمایل ماده سیال به سمت مجرا ورودی خواهد شد.

به همین علت پمپ های معرفی شده، از جهت کاربری های متفاوتی که دارند به دو دسته پمپ های جابجایی مثبت و پمپ جابجایی غیر مثبت تقسیم بندی می شوند. در ادامه به بررسی تفاوت این دو نوع خواهیم پرداخت.

بررسی تفاوت کاربری پمپ ها

پمپ های جابجایی مثبت بر اثر چرخش مشخصی که بر روی محور انجام خواهند داد، قابلیت تحمل فشاری نزدیک به 1000 پوند را خواهند داشت. این نوع از پمپ ها در ابعاد کوکی تولید می شوند.

اما در مقابل پمپ های جابجایی غیر مثبت نیز با توجه به کاهش فشار بر سیال و جریان خروجی بالایی که دارند جهت استفاده در منزل طراحی می شوند. درباره قدرت این نوع پمپ نیز می توان در نظر داشت که تحمل فشار آن تا 300 پوند بر اینچ مربع می باشد.

همچنین پمپ های جابجایی غیر مثبت با توجه به کاربرد های گسترده ای که دارد و وابسته به زمینه های تقاضا شده برای استفاده از آن، دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

  • پمپ پیستونی
  • پمپ های پره ای
  • پمپ ها چرخ دنده ای

پمپ پیستونی

این نوع از پمپ های هیدرولیک، به عنوان مرغوب ترین و با ارزش ترین نوع پمپ ها شناخته می شوند. پمپ های پیستونی دارای حرکت رفت و برگشتی می باشند و به همین علت جریان آن ها ناپیوسته است.

پمپ های پیستونی مورد استفاده در سامانه ها دستی می باشند و توانایی تحمل فشار تا 700 بار را خواهند داشت. درباره پمپ های پیستونی می بایست حساسیت آن ها را در برابر آلودگی سیالات در نظر داشت، البته بروز این حساسیت به علت انطباق تنگ سیلندر و پیستون می باشد.

پمپ پره ای

ساختار پمپ های پره ای به گونه ای است که به دو بخش اصلی روتور و بدنه تقسیم بندی می شود. همچنین پره های تعبیه شده بر روی پمپ در قسمت شیار های روتور قرار گرفته و دارای لغزش هایی به صورت شعاعی خواهند بود.

قرار گیری روتور به نسبت بدنه کمی خارج مرکز است به علت این فاصله ایجاد شده مکش رخ خواهد داد و سیال را به دهانه خروجی هدایت خواهد کرد.

نمایی از پمپ پره ای

نمایی از پمپ پره ای

پمپ‌چرخ دنده ای

ساختار این نوع پمپ به گونه ای است که یک نوع محرک خاری درون یک چرخ دنده حلقه ای قرار خواهد گرفت. بنابراین با چرخش چرخ دنده ها، دندانه ها از هم فاصله گرفته و به همین ترتیب مکش سیال ها صورت می گیرد.

این نوع پمپ ها، بر خلاف پمپ های پیستونی مقاومت بالایی در برار آلورگی سیال ها داشته و قابلیت تحمل فشاری از 140 تا 200 بار را خواهند داشت.

نمای داخلی پمپ دنده ای

نمای داخلی پمپ دنده ای

نتیجه گیری

با توجه به مطالب فوق، با بررسی ویژگی و قدرت انواع پمپ های هیدرولیکی قبل از هر گونه اقدامی برای خرید، پیشنهاد می شود وابسته به نوع کاربرد مورد نظر به انتخاب پمپ های هیدرولیک پرداخته شود، همچنین می بایست به محل استفاده از پمپ نیز دقت کافی داشت.

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماتماس با ما کاتالوگ