شیر برقی یکی از کاربردی ترین ابزار های صنعتی محسوب می شود. این قطعه صنعتی جهت کنترل بهتر و دقیق تر جریان مایع و گاز کاربرد خواهد داشت. البته با توجه به افزایش تقاضا به این نوع ابزار ها، برای کنترل شدت جریان سایر سیال ها نیز از این محصول استفاده می شود.

طراحی خاص و ویژه این شیر های به گونه ای اعمال شده است که به واسطه برق و نیرو مغناطیسی فعالیت کند. به همین علت یکی از زمینه های اساسی کاربری آن ها، صنایع هیدرولیک خواهد بود.

در ادامه مطالب به بررسی بیشتر این شیر های کاربردی خواهیم پرداخت.

شیر برقی مبدل انرژی به نیرو مکانیکی
شیر برقی مبدل انرژی به نیرو مکانیکی

درباره ساختار شیر های برقی

همانطور که اشاره شد، شیر برقی که به نام سلونوئید ولو شناخته می شود، از ابزار های مهم صنعتی است. در واقع این ابزار ها برای تسهیل در رفت و آمد جریان سوخت در وسایل الکتریکی و برقی کاربرد خواهند داشت.

در ساختار این قطعات از فلز های تقویت شده استفاده می شود. این فلز ها به گونه ای تولید خواهند شد که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی داشته باشند.

تنوع این شیر های کاربردی موجب شده است که مهندسان و متقاضیان زیادی تمایل به خرید و تهیه این ابزار های صنعتی نشان دهند، به همین علت شیر های برقی دارای انواع مختلفی خواهند بود.

البته جهت تکمیل اطلاعات فوق، قابل ذکر است که به طور کلی تمامی قطعات تشکیل دهنده شیر برقی شامل موارد زیر خواهند شد.

  • فنر
  • هسته
  • ورودی شیر
  • میله فلزی شیر برقی
  • سلونوئید یا بویین
  • قاب
  • خروجی شیر

نحوه عملکرد شیر های برقی

عملکرد این ولو های صنعتی وابسته به ساختاری که دارند اعمال خواهند شد. این قطعه از سه بخش اصلی سیم پیچ، سنبه سلونوئید و قاب تشکیل می شود. البته جنس بدنه این قطعات را از برنج، استیل، آلومینیوم و مواد پلیمری انتخاب خواهند کرد.

جهت ارتقا مقاومت این سازه ها و افزایش طول عمر آن ها قاب را از جنس فولاد تعبیه خواهند کرد. همچنین پس از اتصال به برق، قاب مذکور خاصیت مغناطیسی پیدا خواهد کرد.

در واقع بروز چنین خاصیتی موجب آهن ربا شدن این سلونوئید ولو خواهد شد. سپس سنبه سلونوئید با عبور از جریان الکتریسیته و تولید میدان مغناطیسی باعث حرکت خطی هسته می شود. در واقع با توجه به این نحوه عملکرد، شیر برق را تیدبل کننده انرژی الکتریکی به نیور مکانیکی خواهند دانست.

شیر های برقی پتوماتیک
شیر های برقی پتوماتیک

بررسی تنوع این محصولات

همانطور که در مطالب قبل نیز به آن اشاره شد، شیر های برقی از انواع متفاوت و کارآمد در زمینه های مختلفی برخوردار هستند. در واقع این شیر های کاربردی با توجه به ظرفیت، جریان منتخب و میزان بازدهی به انواع متفاوتی دسته بندی می شوند.

شیر ولو سرور

این ولو های صنعتی همواره زیر نظر کنترل سیستم فعالیت می کنند، و به همین ترتیب مسیر جریان سیال را کنترل خواهند کرد.

بدنه برنجی شیر های برقی
بدنه برنجی شیر های برقی

بررسی شیر های (nc)

این نوع از شیر برقی بر حسب نوع بازدهی و پاسخ دهی تقسیم بندی شده اند. ساختار شیرهای برقی فوق به گونه ای است که جهت مهار جریان سیال فعالیت خواهند کرد.

همچنین برای اقدام به مهار جریان ها از دو روش استفاده می شود. روش اول با قطع کردن جریان برق، به طور همزمان جریان سیال نیر قطع می شود. در روش دوم با افزایش جریان برق عبوری موجب بیشتر شدن جریان سیستم نیز خواهند شد.

شیر های حرکت مستقیم و غیر مستقیم

یکی از رایج ترین انواع شیر های مذکور، نوع حرکت مستقیم است. نحوه کارآیی این شیر به گونه ای است که تنها کنترل کننده جریان ها خواهد بود و بر روی اعمال صفر و صد بسیار حساسیت دارد.

در مقابل شیر های حرکت مستقیم، شیر های جریان غیر مستقیم قرار دارند که جهت تامین نیاز مصارف سنگین از آن ها استفاده خواهد شد. این شیر ها به واسطه میزان شدت جریان عمل می کنند و در صورت کاهش جریان قطع خواهند شد.

خلاصه مطالب

با توجه به مطالب فوق، یکی از اصلی ترین نوع شیرآلات صنعتی، شیر‌برقی محسوب می شود. طراحی این شیر ها موجب شده است که این ابزار ها به عنوان مبدل انرژی الکتریکی به نیرو مکانیکی باشند.

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *