پمپ هیدرولیک کارتریجی

کاربرد اصلی پمپ هیدرولیک انتقال سیالات است. به همین دلیل در طیف گسترده ای از موارد صنعتی می توان  از این پمپ استفاده کرد. انتقال آب آشامیدنی و استفاده در امور کشاورزی از دیگر کاربرد های این پمپ ها است. در صنعت از پمپ هیدرولیک برای خنک کردن موتور ها استفاده می شود. با تست پمپ هیدرولیک روند تولید بدون وقفه ادامه پیدا می کند.

طرز کار پمپ هیدرولیک و انواع آن

در واقع پمپ هیدرولیکی یک منبع مکانیکی قدرتمند است که نیرو مکانیکی را به نیرو محرکه آب (جریان و فشار) تبدیل می کند. این پمپ ها در دو نوع هیدرو دینامیک و هیدرو استاتیک تولید می شوند. هنگامی که پمپ هیدرولیک شروع به کار می کند؛ با ایجاد خلاء در ورودی پمپ، مایع از مخزن وارد خط ورودی پمپ می شود و با استفاده از نیروی مکانیکی به خروجی می رسد تا وارد سیستم هیدرولیک شود.

آشنا ترین کاربرد پمپ های هیدرولیکی استفاده از این پمپ ها به عنوان پمپ هیدرولیک فرمان ماشین است. پمپ های هیدر استاتیک، پمپ های جا به جایی مثبت هستند. در حالی که پمپ های دینامیکی جزء پمپ های جا به جایی ثابت برشمرده می شوند. در روند تست پمپ هیدرولیک در این دو محصول تفاوت خاصی وجود ندارد.

پمپ هیدرولیک فرمان
پمپ هیدرولیک فرمان

 استفاده از پمپ های هیدرودینامیک  در مصارف خانگی و روزمره معمول تر است. از انواع پمپ هیدرولیک می توان پمپ پیستونی، بمپ دنده ای و پمپ کارتریجی را نام برد.

از علائم خرابی پمپ هیدرولیک میتوان به کاهش میزان فشار روغن، افزایش دمای پمپ، صدای زوزه پمپ هیدرولیک و هوا گرفتن پمپ که می تواند به دلیل سوراخ شدگی  لوله های هدایت کننده باشد اشاره کرد. در این صورت به انجام تست پمپ هیدرولیک احتیاج است. وجود اشکال در سنسور های برقی پمپ هیدرولیک و کمبود روغن مخزن پمپ نیز از دیگر علائم خرابی پمپ هیدرولیک به شمار می آید.

پمپ هیدرولیک دنده ای
پمپ هیدرولیک دنده ای

روش تست پمپ هیدرولیک با دستگاه

برای کنترل وضعیت پمپ هیدرولیک می توان چندین آزمایش روی پمپ انجام داد. دمای محفظه پمپ، جریان تخلیه و کشش جریان موتور متحرک بررسی های رایجی هستند که به طور منظم و طی یک دوره زمانی مشخص برای ردیابی ایرادات و سایش پمپ هیدرولیک انجام می شوند. با فرسودگی پمپ میزان چرخش افزایش پیدا می کند و هر چه چرخش بیشتر باشد قسمت خارجی پمپ با افزایش دمای بیشتری مواجه خواهد شد.

همین امر در مورد جریان تخلیه کیس نیز صدق می کند. در یک پمپ جا به جایی متغیر، روغنی که از فلورانس های داخلی عبور می کند به مخزن باز می گردد تا افزایش فشار کیس موجب پارگی کاسه نمد شافت نشود. همین امر نشان دهنده اهمیت انجام تست پمپ هیدرولیک است.

با فرسودگی پمپ، میزان گردش داخل محفظه افزایش پیدا می کند. بنابراین کنترل پمپ به طور منظم و اندازه گیری میزان دور داخل محفظه راه درستی برای ارزیابی وضعیت پمپ است.

استفاده از تستر پمپ هیدرولیک ارزیابی سلامت پمپ را تسهیل می بخشد. این کار هزینه های کلی مجموعه را کاهش می دهد. تعویض پمپ ها زمان بر و پر هزینه است، نگهداری درست و کنترل شرایط طول عمر پمپ را افزایش می دهد و از طرفی با کنترل و تعمیر به موقع پمپ ها راندمان کار حفظ می شود. با تست پمپ هیدرولیک مشخص می شود که آیا پمپ قابل تعمیر است یا نیاز به تعویض دارد.

حتما بررسی های انجام شده را یادداشت کنید. بعد از رسم نمودار های عملکرد سیستم، می توانید از این داده ها به عنوان مرجع استفاده کنید.

دبی سنج
دبی سنج

تست پمپ هیدرولیک با دبی سنج

برای کنترل بهتر می توانید از دبی سنج استفاده کنید. با توجه به نوع پیکربندی سیستم، دبی سنج را می توان در خط فشار پمپ بالا دست شیر تخلیه، یا در خط مخزن شیر تخلیه نصب کرد. بدیهی است استفاده از دبی سنج گزینه مقرون به صرفه تری نسبت به تعویض دستگاه بدون کنترل قبلی است.

 اگر خط مخزن دریچه اضطراری سیستم مدنظر در معرض دید نباشد، باید یک دبی سنج فشار بالا در جایی بین پمپ و شیر تخلیه نصب شود. تا زمانی که منبع تغذیه سیستم از دستگاه جدا می شود، جریان از طریق شیر تخلیه بر حسب متر قابل اندازه گیری باشد.

در صورت استفاده از پمپ جا به جایی ثابت، ابتدا باید شیر ایزوله بسته و جریان سیستم مسدود شود. پس از روشن کردن سیستم، جریان را با استفاده از شیر تخلیه که روی فشار بسیار کم تنظیم شده است اندازه گیری کنید. حتی در صورت خرابی پمپ تمام یا قسمتی از جریان اسمی قابل ارائه است. حالا با کنترل همزمان دبی سنج، میزان فشار را افزایش دهید.

در صورتی که عدد نشان داده شده توسط دستگاه دبی سنج کاهش قابل توجهی نداشت تست پمپ هیدرولیک با موفقیت انجام شده است و دستگاه مشکلی ندارد.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی اهمیت کنترل پمپ هیدرولیک پرداختیم. در صورت هرگونه سوال یا بروز اشکال در پمپ های هیدرولیک با مشاوران تجارت صنعت امید آریا در ارتباط باشید.

 

محصولات مرتبط:

این سه نشانه خرابی سیستم های هیدرولیکی را جدی بگیرید

ویژگی های متمایز سری پمپ های A11VO و A11VLO رکسروت را بهتر بشناسید

مقالات مرتبط:

اگر به دنبال پمپ پیستونی قیمت مناسب هستید، حتما ابتدا این مقاله را بخوانید.

عنوان آیا می دانید برای خرید پمپ ھیدرولیک باید به چه نکاتی توجه کنید؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *