تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک

معمولی ترین استفاده از جک ها، برای بالا بردن ماشین به هدف تعویض لاستیک خودرو بوده و احتمالا همه ما حداقل یک بار کاربرد آن ها را دیدیم. دانستن انواع مختلف جک ها و تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک برای کسانی که با این ابزار مکانیکی سر و کار دارند، خالی از لطف نیست.

در کاربرد های صنعتی نیز، استفاده از جک ها بسیار رایج است. عملکرد آن ها تا به حال به این گونه ای بوده که نیروی محدود انسان را به نیرو های عظیم تر برای کاربرد های بیشتر تبدیل می کند.

جک ها را می توان در دو دسته قرار داد:

  1. جک هیدرولیک
  2. جک پنوماتیک

کاربرد و عملکرد جک هیدرولیک

برای پی بردن به تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک لازم است با جک هیدرولیک و طرز عملکرد آن آشنا شویم.

جک هیدرولیک با حرکت دادن روغن از طریق پیستون پمپ، فشار ایجاد می کند. پیستون پمپ به عقب کشیده می شود که دریچه مکش را باز کند و روغن را به داخل محفظه پمپ می کشد. با فشار دادن پیستون به پایین، روغن از طریق یک دریچه تخلیه خارجی به داخل محفظه سیلندر منتقل می شود. سپس مکش کاهش می یابد و در نتیجه فشاری در داخل محفظه ایجاد می شود. این اعمال، باعث بالا آمدن پیستون در محفظه و بلند کردن جسم سنگین شما می شود. فرآیند های گفته شده از علل اصلی تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک است.

تکرار چند باره فرآیند های گفته شده، به شما این اجازه را می دهد که بار را بالاتر و بالاتر ببرید.

کاربرد و عملکرد جک پنوماتیک

جک های پنوماتیک توسط هوای فشرده عملکرد دارند و برای بلند کردن و قرار دادن مواد سنگین و ماشین آلات، بدون نیاز به صرف انرژی زیاد، استفاده می شوند. نیروی پنوماتیک نیروی الکتریکی را با کمک هوای فشرده به نیروی مکانیکی تبدیل می کند.

جک های پنوماتیک
جک های پنوماتیک

نیرویی که در این جک ها در جریان است، برای بلند کردن، هل دادن یا جابجایی اجزای سنگین استفاده می شود.

با مقایسه دو نوع جک گفته شده، می توان به تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک پی برد.

ابزارهای پنوماتیکی مانند چکش و جک در سایر جنبه های صنعت ساختمان سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرند و بسیار پر کاربرد هستند.

جک های هیدرولیک
جک های هیدرولیک

بعد از شناخت انواع جک های هیدرولیک و پنوماتیک، لازم است تفاوت های آن ها را بررسی کنیم.

تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک

معیار های مقایسه ای سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک به صورت خلاصه در زیر آورده شده اند:

  1. قدرت:

جک هیدرولیک، بهترین گزینه برای استحکام است و این تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک یکی از مهم ترین تفاوت های بین انواع جک ها محسوب می شود. همان طور که گفته شد، هیدرولیک از محیط مایع برای عملکرد خود استفاده می کند. محیط مایع مورد استفاده برای عملکرد جک های هیدرولیک، دارای چگالی جرمی بالایی است و تراکم پذیری کمی دارد. پس می توان نتیجه گرفت که جک هیدرولیک می تواند سطوح بسیار بالاتری از فشار را ایجاد کند و در پی آن از فشار ایجاد شده، برای انتقال نیرویی که برای جابجایی لازم است، استفاده کند. این در حالی است که سیالات مصرف شده در پنوماتیک به راحتی قابل تراکم هستند. پس می توان از این تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک، برای انتخاب جک مناسب، کمک گرفت.

  1. بهداشت:

سیستم های پنوماتیک در زمینه بهداشت نسبت به جک های هیدرولیک برتری دارند. در این سیستم، هوای فشرده از روغن، آب یا ذرات فلزی و هر گونه آلودگی های دیگر، توسط واحد فیلتراسیون پاک می شود. این تفاوت گفته شده، به طور معمول بیشتر مد نظر شرکت‌ های آگاه به محیط زیست است.

  1. سرعت:

سرعت یکی از بزرگترین مزیت های سیستم پنوماتیکی است. هوای فشرده دارای سرعت جریان بالایی است که باعث آزاد شدن سریع انرژی و حرکت با سرعت بالا قطعات متحرک می شود. با توجه به تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک که پیش تر گفتیم، مزیت حرکت سریع سیلندر در جک های پنوماتیکی، با در دسترس بودن تجهیزات در اندازه های بسیار کوچک، بیشتر می شود.

  1. ایمنی:

با توجه به تفاوت های عملکرد هیدرولیک و پنوماتیک در محیط های صنعتی، پنوماتیک گزینه ایمن تری نسبت به هیدرولیک است. قابل توجه است که نشت هوای فشرده باعث آلودگی نمی شود، زیرا هوای سمی یا خورنده نیست.

  1. پیچیدگی:

سیستم های هیدرولیک به طور معمول، قطعات کمتری دارند و ممکن است به راحتی با دکمه ها و اهرم های ساده کنترل شوند.

جمع بندی

آگاهی از تفاوت جک هیدرولیک و پنوماتیک ، به شما کمک می کند تا بهترین سیستم جکی را، متناسب با نوع فعالیت تان انتخاب کنید. در این مقاله سعی شد دو نوع از جک های مورد استفاده در صنعت و مکانیک را بررسی شود و تفاوت های آن ها به صورت خلاصه آورده شد.

 

محصولات مرتبط:

آکومولاتور هیدرولیک

ساخت و طراحی انواع بلوک و یونیت هیدرولیک

مقالات مرتبط:

معیارهای مهم در انتخاب قیمت جک پنوماتیک

معرفی برترین شرکت هیدرولیک در ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *