سیستم های هیدرولیکی از اجزای مختلفی تشکیل می شوند که مهم ترین آن، شیرهای هیدرولیک است که نقش کنترل و فرمان دهی را بر عهده دارند. در این سیستم پمپ و موتور وظیفه تامین قدرت را برای پمپاژ سیال ایفا می کنند و جریان سیال توسط شیر هیدرولیک مدیریت می شود. در ادامه تمام اطلاعات مفید که برای انتخاب و خرید یک شیر هیدرولیکی لازم دارید در اختیارتان قرار می دهیم.

 

شیر هیدرولیک چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

شیر هیدرولیک ابزاری مکانیکی است که برای تنظیم جریان سیال در یک مدار یا سیستم هیدرولیک استفاده می شود. شیرها در بستن کامل خط، هدایت مجدد سیال یا کنترل سطح جریان به کار برده می شوند. شیرهای هیدرولیک که در سبک های گوناگون طراحی شده اند، می توانند به صورت دستی یا خودکار کنترل شوند و فعال سازی آن ها فیزیکی، مکانیکی، پنوماتیکی، هیدرولیکی یا الکتریکی باشد. این شیرها باید توانایی تحمل فشار زیاد سیال را داشته باشند، زیرا بسیاری از سیستم های هیدرولیک مستلزم فشارهای بالای 3000 psi است. به همین دلیل،  اغلب از فولاد، آهن یا سایر فلزات ساخته می شوند که دارای استحکام کافی در برابر عملکرد مداوم در شرایط تحت فشار هستند.

شیرهیدرولیکی
شیرهیدرولیکی

انواع شیرهای هیدرولیک در صنعت را بشناسیم

شیرهای هیدرولیکی در انواع مختلفی در دسترس هستند، مانند شیرهای توپی، پروانه ای، بای پس، چک، سوزنی، دیورتر، تنظیم کننده، پایلوت وغیره. این شیرها به دو دسته کلی تقسیم می شوند: شیر دستی و شیر هیدرولیک برقی. سه دسته پر کاربرد شیرهای برقی عبارتند از:

  • شیرهای کنترل فشار هیدرولیک

کاربرد در تنظیم فشار سیالی که از سیستم‌های هیدرولیک عبور می‌کند. همچنین برای حفظ فشار در سطحی که توسط اپراتور سیستم تعیین می‌شود. انواع شیر های کنترل فشار مورد استفاده، شامل شیرهای تخلیه، شیرهای کاهنده، شیرهای ترتیبی، شیرهای تعادل و شیرهای تخلیه می باشد.

  • شیرهای کنترل جریان هیدرولیک

شیرهای هیدرولیک کنترل جریان برای تنظیم سرعت جریان سیال استفاده می شود. نمونه ای از نحوه استفاده از این نوع شیر هیدرولیک در مدارهای کنترل دستگاه هایی مانند سیلندرها، موتورها و محرک ها است. شیر مجهز به سیستم جبران کننده فشار از متداول ترین آن هاست.

  • شیرهای کنترل جهت هیدرولیک

این دسته از شیر ها برای هدایت سیال هیدرولیک در سیستم و تعیین مسیر عبور جریان سیال در مدار استفاده می شوند. به عنوان نمونه تعیین جهت حرکت یک سیلندر یا موتور هیدرولیکی. این شیرها در انواع یک راهه، دوراهه، چند راهه و … در بازار عرضه می شوند.

نمونه ای از شیرهای هیدرولیک کنترل جهت
نمونه ای از شیرهای هیدرولیک کنترل جهت

در خرید شیر هیدرولیک به چه نکاتی توجه کنیم؟

ما تا اینجا با برخی از دسته بندی های شیرهای هیدرولیکی آشنا شدیم. این شیر ها در انواع گوناگون و تنوع فراوان در بازار موجود هستند. اما مسئله این است که کدام شیر هیدرولیکی برای کار ما مناسب است؟ چه مواردی را در انتخاب بهترین شیرهیدرولیکی باید در نظر داشته باشیم؟

  • کاربرد

اولین فاکتور در انتخاب شیر هیدرولیکی، توجه به کاربرد و کارایی شیر در سیستم ماست. آیا برای کنترل جریان نیاز به شیر داریم یا برای کنترل فشار یا موارد دیگر.

  • ماهیتسیال مورد استفاده

ماهیت سیال (مایع یا گاز) مورد نظر خود را مشخص کنیم تا شیرهای هیدرولیک بدون هیچ گونه اثرات مخربی توانایی کار با آن را داشته باشند. به طور مثال سیال می تواند سوخت، روغن انواع مواد شیمیایی، نفت یا آب باشد.

  • اندازه شیر هیدرولیکی

انتخاب شیر در ابعاد متناسب، تاثیر مستقیمی بر عملکرد مناسب آن دارد. اگر سایز شیر کوچکتر از نیاز باشد، نمی تواند سیال را با فشار بالا و به طور کامل عبور دهد. و بالعکس انتخاب شیر بزرگتر از فشار مورد نیاز، باعث کاهش فشار سیال خواهیم.

  • فرمان شیر هیدرولیک

شیر هیدرولیکی بسته به نوع طراحی در حالت نرمال باز یا بسته می باشد. این نیز فاکتور مهمی در انتخاب یک شیر مناسب است.

 قیمت شیرهای هیدرولیک

قیمت شیرهیدرولیک متناسب با متریال، اندازه، کاربرد، برند سازنده و … تعیین می شود. در فروشگاه ما قیمت شیر هیدرولیک کاملا رقابتی و متناسب با محصول در نظر گرفته شده است. با مراجعه به سایت می توانید تنوع محصولات را مشاهده بفرمایید و خریدی لذت بخش را تجربه کنید.

جمع بندی

در این مقاله اطلاعاتی جامع در مورد شیرهای هیدرولیک، از جمله، انواع مختلف و مشخصات کلیدی ارائه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید می توانید با فروشگاه تجارت صنعت امید آریا در ارتباط باشید. جایی که دارای بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت در حوزه هیدرولیک و پنوماتیک و تامین کننده قطعات هیدرولیک می باشد.

محصولات مرتبط:

پمپ هیدرولیکی رکسروت

شیر پروپرشنال هیدرولیکی

مقالات مرتبط:

اشنایی کامل با پمپ چدنی هیدرولیک

پمپ دنده هیدرولیک چه کاربردی دارد؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *