از محصولات صنعتی و پر استفاده، شیر های برقی هستند. این نوع از شیر ها برای کنترل کردن جریان مایعات یا گاز ها کاربرد دارند. نیروی محرکه ای که باعث فعالیت این نوع از شیر های صنعتی می شود، انرژی الکترومغناطیسی و انرژی الکتریکی خواهد بود. ویژگی ها و ساختار شیر برقی سبب می شود تا این نوع شیر، بهترین گزینه برای کنترل کردن جریان سیالات باشد.

آشنایی با مشخصات ساختار شیر برقی
آشنایی با مشخصات ساختار شیر برقی

ویژگی های ظاهری ساختار شیر برقی و عملکرد آن

شیر برقی دارای یک بدنه اصلی است. این بدنه دو دهانه برای ورود و خروج سیال دارد. مهم ترین بخش در این شیر ها، بخش ایجاد کننده نیروی محرکه یا بخش سلونوئید خواهد بود. در این بخش سیم پیچ هایی با جنس مس به دور یک میله آهنی پیچیده شده اند. بین این سیم پیچ ها کاغذی روغنی قرار می گیرد تا نیروی مغناطیسی هر سیم روی سیم دیگر اثر نگذارد.

در زمان عبور جریان الکتریکی از میان سیم ها، میدان مغناطیسی تولید می شود. این میدان مغناطیسی باعث ایجاد حرکت در هسته خواهد شد و شیر وظیفه خود را انجام می دهد. این ویژگی ها در حقیقت یک اصول پایه برای ساختار شیر برقی خواهند بود. با این وجود نیاز گسترده صنعت برای استفاده از این شیر سبب شده تا نمونه های گوناگونی با کاربرد های متعدد تولید شوند.

نحوه عملکرد شیر های سلونوئیدی
نحوه عملکرد شیر های سلونوئیدی

دسته بندی در نظر گرفته شده برای شیر های برقی

سومین نوع برای شیر های برقی، نوع NC نام دارد. در این مدل از شیر ها نیز با قطع کردن جریان برق، جریان عبوری سیال هم قطع می شود. با افزایش دادن میزان جریان الکتریکی نیز می توان باعث افزایش جریان سیال عبوری شد. چهارمین و آخرین نوع از شیر های برقی، شیر های الکتریکی NO هستند. ساختار در شیر برقی مدل NO سبب می شود تا در زمان قطع جریان برق، شیر باز شده و سیال جریان پیدا کند. با افزایش جریان برق رفته رفته شدت عبور جریان سیال کاهش پیدا می کند.

دسته بندی انواع شیر های برقی یا سلونوئیدی
دسته بندی انواع شیر های برقی یا سلونوئیدی

نکات مهم در زمان خرید شیر سلونوئیدی

زمانی که قصد خرید شیر های صنعتی مانند شیر سلونوئیدی وجود دارد، برخی نکات مثل مشخصات فنی شیر برقی حائز اهمیت هستند. هر کدام از شیر ها میزان مجازی برای ولتاژ جریان الکتریکی دارند؛ همین طور بازه زمانی مشخصی برای فعالیت آن ها در نظر گرفته می شود. در هنگام خرید باید به این نکات توجه کرد تا نمونه ای مناسب خریداری شود.

از دیگر مشخصات فنی شیر برقی در زمان خرید، مقدار مجازی است که شیر می تواند فشار کاری را تحمل کند. برای هر نوع شیر سایز بندی متعددی وجود دارد. در هر سایز بندی اندازه دهانه و میزان نیاز به برق تغییر می کند. بخشی از ساختار شیر برقی امکان اتصال به صورت دنده ای یا فلنجی خواهد بود و در زمان خرید باید به این مورد نیز توجه کرد.

کلام پایانی

در صنعت برای کنترل جریان سیالات از شیر های مخصوصی استفاده می شود؛ بهترین نوع شیر که می توان با این هدف از آن استفاده کرد، شیر برقی است. با توجه به ساختار شیر برقی و طراحی آن این محصول می تواند با به کار گیری نیروی محرکه ای مانند برق و نیروی مغناطیس، جریان سیال را کنترل یا مدیریت کند.

خرید محصولات صنعتی مورد استفاده در انواع ماشین آلات به ویژه ماشین آلات هیدرولیکی نیاز به دریافت مشاوره جهت خرید محصولی با کیفیت دارد. مجموعه تجارت صنعت امید آریا از کارشناسانی با تجربه برای پاسخگویی به مشتریان خود استفاده می کند. از آن جایی که این مجموعه محصولاتی با کیفیت را فراهم می کند، بعد از دریافت مشاوره مورد نیاز می توانید از بخش محصولات سایت برای خرید محصول مورد نیاز خود اقدام کنید.

محصولات مرتبط:

پمپ هیدرولیکی رکسروت

شیرهای جهت دهنده

مقالات مرتبط:

همه چیز در مورد شیر هیدرولیک برقی

یونیت یا پاورپک هیدرولیک چیست؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *