تجهیزات هیدرولیک از مایع تحت فشار برای انجام بسیاری از عملیات ماشین کاری استفاده می کنند. در ماشین های هیدرولیک، یک موتور پمپی به حرکت درآورده می شود تا سیال هیدرولیک را تحت فشار قرار دهد. این سیال از طریق لوله های هیدرولیک به محرک های دستگاه فرستاده می شود که از فشار سیال برای تکمیل وظیفه خود استفاده می کنند.

سیال از طریق یک فیلتر حرکت می کند و به پمپ باز می گردد، جایی که دوباره تحت فشار قرار می گیرد. به طور معمول، سیال هیدرولیک از روغن معدنی پلی آلفائولفین یا استر ارگانوفسفات تشکیل شده است، اگرچه از ترکیبات دیگری نیز استفاده می شود. اما تجهیزات هیدرولیک چه جزئیاتی دارند؟ کاربردهای دیگر آنها در چه صنایعی است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

نمایی از تجهیزات هیدرولیک
نمایی از تجهیزات هیدرولیک

معرفی نیروی هیدرولیک و کاربردهای آن

نیروی هیدرولیک دستگاه های مختلفی را در صنایع متعددی به حرکت در می آورد. استفاده از آن به دلیل تطبیق پذیری و سطوح بالای قدرتی است که می توان از طریق وسایل نسبتاً ساده به دست آورد. اکثر ماشین آلات سنگین ساختمانی از نیروی هیدرولیک استفاده می کنند. جرثقیل ها، بالابرها، بولدوزرها و حفارها همگی از موتورهای گازی برای تغذیه پمپ های هیدرولیک استفاده می کنند که سیال هیدرولیک را تحت فشار قرار می دهند.

تجهیزات هیدرولیک و اجزای آن

تجهیزات و وسایل هیدرولیک با کمک طیف وسیعی از شیرها، پمپ ها، فیلترها و محرک ها کار می کنند. این تجهیزات شامل شیرهای بازرسی می شود که از برگشت مایع جلوگیری می کند. اجزای این تجهیزات عبارتند از دریچه های تعادلی که مقاومت جریان را در شرایط خاص ایجاد می کنند. سیلندرهای هیدرولیک، که فشار سیال را به نیروی مکانیکی تبدیل می کنند، اغلب با حرکت پیستون.

و فیلترهای پمپ، که تراشه ها و ذرات مخرب را از سیال حذف می کنند. لوله ها و آب بندی ها در یک سیستم هیدرولیک نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. آنها باید بتوانند فشارهای بالا را اغلب در حالی که هنوز مقداری انعطاف پذیری دارند تحمل کنند. بسیاری از سیستم ‌ها و آب‌ بندهای تخصصی گردش سیال برای استفاده هیدرولیکی طراحی شده ‌اند.

ابزارهای هیدرولیک با استفاده از نیروی ایجاد شده توسط سیالات تحت فشار عمل می کنند. نیرو به عنوان انرژی از طریق سیستم منتقل می شود تا اجزای دینامیکی ماشین برای تکمیل طیف گسترده ای از وظایف و کاربردها آغاز شود.

تجهیزات هیدرولیک می توانند نیروی بسیار بیشتری نسبت به ابزارهای پنوماتیک با اندازه مشابه ایجاد کنند، زیرا سیالات تراکم ناپذیر هستند و به سیستم های هیدرولیک اجازه می دهند در سطوح فشار بسیار بالاتر کار کنند. به همین دلیل، ابزارهای هیدرولیک اغلب در ساخت و سازها و کاربردهای صنعتی سنگین استفاده می شود. بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از اجزای تجهیزات هیدرولیک داشته باشیم.

مخزن دستگاه

مخزن سیال هیدرولیک را در محل مناسبی برای ورودی پمپ نگه می دارد. همچنین گرما را از سیستم منتقل می کند، آزاد شدن رطوبت و هوا از سیال را تسهیل می کند و اجازه می دهد تا آلاینده های جامد ته نشین شوند.

تصویری از مخزن هیدرولیک
تصویری از مخزن هیدرولیک

پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک مایع هیدرولیک را از طریق ابزار هیدرولیک به حرکت در می آورد و حرکت مکانیکی را به انرژی هیدرولیک تبدیل می کند. این پمپ می‌تواند انرژی را از موتور الکتریکی، موتور احتراق داخلی، فشار هوا و یا برق دریافت کند. پمپ های مختلفی از جمله پیستون، پره و چرخ دنده وجود دارد. اما همه آنها بر اساس یک اصل کار می کنند که شامل جابجایی حجم مایع در برابر فشار یا بار مقاوم است. پمپ و سیلندر هیدرولیک را می توانید از ما خریداری کنید.

فعال کننده

محرک قدرت سیال هیدرولیک را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. یک محرک می تواند به صورت زیر باشد:

  • روتاری (موتورهای هیدرولیک) که فشار و جریان را به گشتاور و جابجایی زاویه ای تبدیل می کنند.
  • خطی (سیلندرهای هیدرولیک) فشار و جریان را به نیرو و جابجایی خطی تبدیل می کند.

محرک ‌ها در طرح ‌های مختلفی عرضه می‌ شوند، اما انواع پیستونی رایج ‌ترین آنها هستند.

نمایی از محرک هیدرولیک
نمایی از محرک هیدرولیک

خرید تجهیزات و لوازم هیدرولیک از تجارت صنعت

شما می توانید تمامی تجهیزات هیدرولیک نام برده شده در این مقاله را با کیفیتی عالی و قیمتی مقرون به صرفه از ما خریداری کنید. کافی است با ما ارتباط بگیرید.

محصولات مرتبط:

آکومولاتور هیدرولیک

شیرهای جهت دهنده

مقالات مرتبط:

انواع شیرهای برقی

بایدها و نبایدها درمورد پمپ هیدرولیکی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *