قطعات شیر هیدرولیک

یکی از مهم ترین قطعات مصرفی در سیستم های هیدرولیکی، شیر هیدرولیک است. شیرهای هیدرولیک برای کنترل جریان، فشار و جهت سیالات و گازها استفاده می شوند. برخی از این شیرهای کنترلی دستی هستند و برخی دیگر که ساختار پیچیده تری دارند، برقی می باشند. جهت آشنایی با ساختار و قطعات شیر هیدرولیک در ادامه همراه ما باشید

قطعات مختلف شیر های کنترلی

بسته به مشخصات شیر کنترل و طراحی آن، برخی از قطعات سازنده آن ها متفاوت هستند، اما اغلب بخش های اصلی در شیرهای هیدرولیک مشابه اند. موقعیت گیر سوپاپ کنترل، تریم، بدنه و غیره به عنوان اجزای اصلی در همه شیرهای کنترلی وجود دارند. نمونه هایی از انواع مختلف شیر کنترلی عبارتند از دریچه ای، کروی، دو شاخه ای، دیافراگمی، توپی، پروانه ای، جبران فشار و … . قیمت لوازم هیدرولیک بسته به نوع آن ها متفاوت است.

اهداف اصلی قطعات مختلف شیر کنترل

 • کنترل جهت جریان
 • رهایی سیستم از فشارهای خاص
 • افزایش یا کاهش جریان
 • فعال یا غیرفعال کردن جریان
 • تنظیم جریان یا فشار فرآیند

قطعات اصلی شیر هیدرولیک کدامند؟

شیرهای هیدرولیک اغلب دارای بخش‌های اصلی مشترکی هستند که عبارتند از: بدنه، محرک، پکینگ، کاپوت و تریم.

 1. بدنه

یکی از قطعات اصلی شیر کنترلی هیدرولیک بدنه آن است که با نام پوسته نیز شناخته می شود. بدنه به عنوان یک چارچوب واحد در مجموعه شیر هیدرولیک در نظر گرفته می شود که کل سیستم در یک مکان گرد هم می آورد. بدنه، بسته به کاربرد و عملکرد مختلف شیر، در شکل های متعدد و با مواد گوناگون ریخته گری می شود.

 1. کاپوت

کاپوت در شیرهای کنترلی دهانه بدنه را می پوشاند و بخش مهمی از قطعات شیر هیدرولیک به شمار می رود. این قطعه در مدل ها و طرح های متفاوتی عرضه می شود. برخی از کاپوت ها صرفا به عنوان پوشش سوپاپ عمل می کنند، در حالی که برخی دیگر، قطعات داخلی سوپاپ و لوازم جانبی مانند ساقه، دیسک و محرک را نیز می پوشانند.

پس از قرار دادن قطعات داخلی درون بدنه شیر، کاپوت آخرین قطعه ای است که نصب می شود. این قطعه دهانه را می پوشاند تا کل مجموعه را در کنار هم نگه دارد. موادی که برای آهنگری یا ریخته گری کاپوت استفاده می شود، همان موادی است که در ساخت بدنه شیر استفاده می شود.

خرید قطعات شیر هیدرولیک
خرید قطعات شیر هیدرولیک
 1. تریم

تریم ها به عنوان قسمت های داخلی شیرها در نظر گرفته می شوند که در صورت نیاز به تعمیر شیر برقی هیدرولیک می توان آن ها را تعویض یا جدا کرد. این بخش ها با سیال در تماس دارند. گلند، دیسک، بوش، اسپیسر و فنرهای داخلی همگی به عنوان تریم در نظر گرفته می شوند. به خاطر داشته باشید اگرچه کاپوت، بدنه سوپاپ و پکینگ با سیال در تماس هستند، اما به عنوان تریم در نظر گرفته نمی شوند. تریم ها حرکات اولیه و کنترل جریان را فعال می کنند.

 1. ساقه

ساقه از یک طرف به محرک و از طرف دیگر به دیسک متصل می شود. ساقه یکی از قطعات شیر هیدرولیک است که حرکت را به دوشاخه یا دیسک می دهد و در نتیجه دریچه باز یا بسته می شود. این قطعه در انواع ساقه بالا رونده با پیچ داخلی، دوار و کشویی و … موجود می باشد.

پیچیدگی ساختار شیر هیدرولیک
پیچیدگی ساختار شیر هیدرولیک
 1. یوک و مهره یوکی

مهره یوک در بالای یوک قرار می گیرد تا میله سوپاپ را از میان یوک عبور دهد. یوک رابط کاپوت یا بدنه سوپاپ با مکانیزم محرک است.

 1. محرک

محرک سوپاپ یکی از قطعات مهم کنترل شیر است که برای باز کردن یا بستن کامل شیر استفاده می شود. عملگرها یک سیگنال موقعیت یابی برای کنترل یا تنظیم شیرها دریافت می کنند. محرک ها در انواع دنده ای، پنوماتیکی، برقی و هیدرولیکی عرضه می شوند.

 1. آب بند یا پکینگ

پکینگ از جمله قطعات شیر هیدرولیک است که از مواد فیبری ساخته شده است. این بخش برای جلوگیری از نشتی در برخی از شیرهای کنترل به کار می رود.

پکینگ یا آب بند شیر هیدرولیک
پکینگ یا آب بند شیر هیدرولیک

خرید تجهیزات یا درخواست تعمیر قطعات شیر کنترل

شیرهای هیدرولیک کاربرد زیادی در صنعت دارد و مانند هر قطعه دیگری ممکن است دچار خرابی شوند. در صورت خرابی قطعات شیر هیدرولیک می توانید جهت دریافت خدمات تعمیر یا خرید تجهیزات مربوط به آن با مجموعه تجارت صنعت امید آریا در ارتباط باشید.

 

محصولات مرتبط:

شیرهای فشار شکن

شیرهای جهت دهنده

مقالات مرتبط:

خریدی مطمئن با در نظر گرفتن قیمت شیر هیدرولیک اهرمی

کاربرد ها و ویژگی های شیر هیدرولیک

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *