قوانین هیدرولیک

فشار به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی ذاتی ماده معرفی می شود. از طرفی، مایعات و گازها که به عنوان سیال شناخته می شوند، تغییرات زیادی را بر اثر فشار تجربه می کنند. بسیاری از قوانین فیزیک مانند قوانین هیدرولیک، سیالات را مورد بحث و توضیح قرار می دهند و قانون پاسکال در صدر این لیست قرار دارد. این قانون به عنوان اصل انتقال فشار سیال یا اصل پاسکال نیز شناخته می شود. بنابراین، در این راهنما، شما را با مجموعه قوانین سیستم های هیدرولیک و کاربردهای آن در صنعت آشنا می کنیم.

قانون هیدرواستاتیک پاسکال

بلز پاسکال، ریاضیدان،فیزیکدان و فیلسوف فرانسوی قانون معروف پاسکال را در حین انجام یک آزمایش جالب کشف کرد. پاسکال علاوه بر علاقه اش به فشار، دانشمندی بود که نظریه مدرن احتمالات را توسعه داد. او به این نتیجه رسید که فشار ناشی از آب یا به طور کلی هر مایعی، از طریق آب در همه جهات منتقل می شود.

به خودی خود، اصطلاح هیدرواستاتیک شاخه ای از مکانیک سیالات است که به مطالعه وضعیت تعادل یک جسم شناور و یک جسم غوطه ور می پردازد. به عبارت دیگر، این قوانین هیدرولیک، حالت سیالات را در زمان تعادل هیدرواستاتیک یا وارد شدن فشار توسط یک سیال دیگر، بر یک جسم غوطه ‌ور را بررسی می‌ کنند.

کاربردهای هیدرولیک و قانون پاسکال
کاربردهای هیدرولیک و قانون پاسکال

قانون پاسکال و سیالات هیدرواستاتیک

استاتیک سیالات بسیار بر خلاف دینامیک سیالات است، زیرا اولی شرایطی را که تحت آن سیال در حال سکون و تعادل پایدار بوده، مورد مطالعه قرار می دهد، در حالی که مورد دوم به مطالعه سیالاتی اشاره دارد که در حرکت هستند. با این وجود، هیدرواستاتیک زیر مجموعه ای از استاتیک سیالات و بر پایه قوانین هیدرولیک است.

کاربرد قانون پاسکال در بالابر هیدرولیک

این قانون بر اساس اصل انتقال فشار برابر در سراسر سیال عمل می کند. در این رابطه باید گفت که یک سیلندر باریک (A) به یک سیلندر عریض تر (B) متصل بوده و با یک پیستون پر از هوا در ارتباط است. در همین راستا، فرمول ریاضی قانون پاسکال به تعیین فشاری که می تواند بر سیال موجود در پیستون وارد شود کمک می کند تا نیروی کافی برای بلند کردن و حرکت یک جسم ایجاد شود.

نقش قوانین هیدرولیک در بالابردن خودرو
نقش قوانین هیدرولیک در بالابردن خودرو

هنگامی که فشار از پیستون A به پیستون B منتقل می شود، پیستون B جسم سنگین مانند ماشین های بزرگ، وسایل نقلیه را بلند می کند. در همین راستا، تکنولوژی بالابر هیدرولیک کاربردهای گسترده ای در بخش های صنعتی، ساختمانی، حمل و نقل و غیره دارد.

انرژی مکانیکی به وسیله پمپ های هیدرولیک به انرژی هیدرولیک تبدیل می شوند که باعث آسان شدن حرکت سیال می شود. در این زمان است که قانون پاسکال روی کار می آید.

قوانین هیدرولیک و پاسکال
قوانین هیدرولیک و پاسکال

ارتباط پمپ هیدرولیک و قانون پاسکال

پمپ های هیدرولیک به تخلیه سیال کمک می کنند. این پمپ ها، مجهز به یک استوانه کوچک بوده که به یک سیلندر بزرگ متصل شده و هر دو سیلندر با روغن پر شده اند. هوای فشرده وارد شده به سیلندر کوچک بر روی سطح روغن فشار وارد می کند. این فشار توسط روغن به سیلندر بزرگ منتقل می‌ شود، جایی که فشار روی یک پیستون بزرگ عمل می ‌کند تا نیرویی به اندازه کافی برای بلند کردن یک ماشین ایجاد کند. بنابراین، پمپ های هیدرولیک به طور گسترده در صنعت خودرو استفاده می شوند.

سخن پایانی

در عصر مدرن، سیستم هیدرولیک با مفهوم عملی سیالات در حال حرکت کار می کند و با قوانین هیدرولیک که مهم ترین آن قانون پاسکال بوده، مرتبط است. از طرفی، در صنایع مختلف، سیستم های هیدرولیک برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

فروشگاه تجارت صنعت امید آریا به عنوان یکی از قدیمی ترین تامین کنندگان قطعات هیدرولیک از جمله جک هیدرولیک ، پمپ هیدرولیک و یونیت هیدرولیک است. از طرفی، تمامی قطعات هیدرولیک ماشین آلات راهسازی از جمله پمپ هیدرولیک راهسازی ، پمپ هیدرولیک گریدر ، پمپ هیدرولیک لودر و غیره را عرضه می کند. بر همین اساس، شما می توانید قطعه مورد نیاز خود را سفارش داده و با بالاترین کیفیت تحویل بگیرید.

 

محصولات مرتبط:

آکومولاتور هیدرولیک

طراحی انواع بلوک و یونیت هیدرولیک

مقالات مرتبط:

پمپ هیدرولیک، قلب سیستم های هیدرولیکی

این سه نشانه خرابی سیستم های هیدرولیکی را جدی بگیرید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *