محاسبه توان پمپ

پمپ ها یک وسیله مهم هستند که نیروی حرکت سیال را با دبی مشخص تامین می کنند. مانند هر وسیله دیگری انرژی را در مسافت مشخصی انتقال می دهد و اثربخشی آن با توجه به میزان قدرتش سنجیده می شود. اگر چه وات و کیلووات واحد های اندازه گیری رایج برای محاسبه توان پمپ هستند، اما اسب بخار هنوز هم در برخی از کارخانجات برای تولید دستگاه های الکتریکی با خروجی بالا استفاده می شود.

در این صورت هر اسب بخار برابر با 746 اسب بخار خواهد بود. نیروی هیدرولیک از طریق ترکیبی از جریان روغن و فشار تولید می شود. سپس به وسیله شیلنگ ها یا لوله ها از سمت دریچه های کنترل به موتور یا سیلندر هیدرولیک که کار را انجام می دهند، منتقل خواهد شد.

توان در پمپ های هیدرولیکی چه نقشی دارد؟

توان توسط پمپ، کمپرسور یا فن به منظور حرکت و افزایش فشار سیال استفاده می گردد. توان پمپ هیدرولیکی مورد نیاز پمپ به عوامل مختلفی از جمله راندمان پمپ، فشار دیفرانسیل، چگالی سیال و دبی بستگی دارد. برای اندازه گیری صحیح موتور پمپ، لازم است مقدار انتقال توان به شفت را بدانید. توان شفت به راندمان پمپ، توان هیدرولیک و توان انتقالی به سیال بستگی دارد. معمولا به توان شفت توان جذبی نیز گفته می شود.

معمولا خروجی پمپ که باعث حرکت کردن سیال می شود را توان هیدرولیک می نامند. برای محاسبه توان پمپ می توانید فشار پمپ را در دبی ضرب کنید تا عدد مورد نظر به دست آید. توان جذبی نیز ورودی پمپ در نظر گرفته می شود. در اصل یک پمپ برای این که بتواند توان خروجی را ایجاد کند، باید از ورودی توانی بگیرد تا بتواند کار را به انجام برساند.

توان شفت برای محاسبه قدرت موتور مورد نیاز پمپ استفاده می گردد. برای محاسبه توان الکتریکی واقعی، میزان هدر رفت (برای مثال راندمان موتور) برای راه ‌اندازی پمپ از حالت سکون باید در نظر گرفته شود. تولید کنندگان برای توان جذبی واقعی یک پمپ، به طور معمول 10 تا 50 درصد طراحی با فاکتور ایمنی بالا را بسته به قدرت و فناوری پمپ توصیه می کنند.

پمپ های هیدرولیکی
پمپ های هیدرولیکی

نحوه محاسبه توان پمپ های هیدرولیکی

توان هیدرولیک به دو شکل مختلف محاسبه می شود. توان به شکل نظری با فرمول توان پمپ که ضرب فشار در جریان است محاسبه خواهد شد. اما در واحد هایی که معمولا در کار با سیالات استفاده می شود،  محاسبه توان پمپ به صورت ضرب فشار در جریان و سپس تقسیم عدد حاصل بر 600 حساب می شود. از آن جایی که انتقال نیروی هیدرولیک 100% کارآمد نیست، ناکار آمدی سیستم باید در نظر گرفته شود. بسته به طراحی مدار هیدرولیک و اجزای مورد استفاده، میزان توان قابل استفاده در محرک می تواند 50 تا 80 درصد توان ورودی باشد.

به منظور کنترل انتقال توان هیدرولیک از پمپ به محرک ها از طیفی از شیرهای کنترل استفاده می شود. سرعت موتور یا سیلندر و گشتاور یا نیرویی که می تواند ایجاد شود با استفاده از شیرهای کنترل جهت، جریان و فشار بی نهایت قابل کنترل است. حتی اگر پمپ ها توان هدر رفته داشته باشند که منجر به تولید گرما شود، توانایی انتقال مقادیر زیادی نیرو از محرک اصلی به محرک های دیگر باعث می شود که پمپ ها تقریبا در هر صنعتی ساخته شوند و کاربرد داشته باشند.

محاسبه توان پمپ
محاسبه توان پمپ

چگونه می توان با استفاده از توان نیروی هیدرولیک تولید کرد؟

برای تولید نیرو می بایست در پمپ یک سری از کار ها انجام شود تا بتوان نیروی هیدرولیکی مورد نظر را تولید کرد.

  • تبدیل توان الکتریکی با استفاده از موتور الکتریکی یا مکانیکی: توان از یک موتور برای کنترل و راه اندازی پمپ هیدرولیک بهره می گیرد.
  • پمپ هیدرولیک روغن را فشرده می کند تا تحت فشار قرار گیرد و آن را هل می دهد: این کار برای ایجاد جریان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
  • نیروی هیدرولیک را می توان توسط توان هیدرولیک تولید کرد و تحویل داد: این نیرو می تواند به شکل بسته ای یا واحدی باشد.
  • فشار حداکثر تا 420 بار به صورت استاندارد قابل تولید است.
  • جریان تا هزاران لیتر در دقیقه را می توان با حجم زیاد تولید کرد.
توان پمپ های هیدرولیکی
توان پمپ های هیدرولیکی

جمع بندی

پمپ ها کاربرد های مختلفی در انواع صنایع دارند. از آن ها می توان در صنایع هیدرولیک بهره گرفت. توان پمپ ها فاکتور مهمی در میزان کارکرد آن ها به شمار می آید. برخی اوقات می توان برای محاسبه توان پمپ از توان الکتریکی که به الکتروموتور داده شده برای به دست آوردن آن استفاده کرد.

محصولات مرتبط:

پمپ هیدرولیکی پارکر

پمپ هیدرولیکی ویت

مقالات مرتبط:

استفاده از بوش فولادی پمپ چه تاثیری در مکانیزم پمپ دارد؟

تست پمپ هیدرولیک چگونه انجام می شود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *