نحوه انتخاب پمپ

چندین متغیر نقش مستقیمی در طول عمر پمپ و نحوه عملکرد آن دارند. اگر در مورد نحوه انتخاب پمپ مناسب یا اطلاعاتی که باید قبل از تماس با فروشنده بدانید مطمئن نیستید، تنها نیستید! ما فهرستی از نکاتی را که باید در مورد نحوه انتخاب پمپ بدانید، گردآوری کرده‌ایم تا به شما در این فرآیند کمک کند. قبل از اینکه بتوانید پمپی را انتخاب کنید که متناسب با نیازتان باشد، باید نکاتی را بررسی کنید.

دبی مورد نظر

پمپ وسیله ای مکانیکی اساسی بوده اما مهم است که نیروی حرکت سیال را با دبی مشخص تامین کند. مانند هر وسیله ای که انرژی را در مسافتی انتقال می دهد، اثربخشی آن با قدرت سنجیده می شود. اگرچه وات و کیلووات واحدهای اندازه گیری توان رایج تری هستند، اسب بخار هنوز هم برای دستگاه های الکتریکی با خروجی بالا استفاده می شود. در این زمینه، 1 اسب بخار برابر با 746 وات است.

در مورد دبی مورد نظر محاسبات انتخاب پمپ را انجام دهید. نیازهای پروژه میزان جریان لازم مایع از پمپ را تعیین می کند. این مقدار را بر حسب گالن در دقیقه (gpm) بنویسید. از این مقدار استفاده نخواهید کرد، اما تعیین نموده که کدام پمپ ها و لوله ها را در نظر بگیرید.

بالابر مکش

ارتفاعی را که مایع برای حرکت نیاز دارد اندازه گیری کنید. این فاصله عمودی از بالای سطح مایع (یا بالای سطح مایع در اولین مخزن) تا مقصد نهایی آن است. هر فاصله افقی را نادیده بگیرید. اگر سطح مایع در طول زمان تغییر کرد، از حداکثر فاصله مورد انتظار استفاده کنید. این همان «بالابر پمپاژ» بوده که پمپ باید تولید کند.

انتخاب پمپی مناسب با عملکرد عالی
انتخاب پمپی مناسب با عملکرد عالی

کل فشاری که باید در برابر آن کار کند

تلفات اصطکاک از لوله را تخمین بزنید. علاوه بر حداقل فشار مورد نیاز برای جابجایی مایع در یک فاصله معین، پمپ همچنین باید بر نیروی اصطکاک غلبه نموده تا مایع در لوله حرکت کند. میزان اصطکاک به مواد، قطر داخلی و طول لوله و همچنین نوع خم ها و اتصالات مورد استفاده بستگی دارد.

بالابر پمپاژ و کاهش اصطکاک را با هم اضافه کنید. مسافت عمودی که مایع باید طی کند به اضافه تلفات اصطکاک از لوله، هد دینامیکی کل یا TDH را می سازد. این کل بار فشاری است که پمپ باید بر آن غلبه کند، بنابراین برای انتخاب پمپ مناسب باید در نظر گرفته شود.

نحوه انتخاب پمپ مناسب با نیازتان
نحوه انتخاب پمپ مناسب با نیازتان

پمپ برای چه نوع مایعی در نظر گرفته شده است؟

در زیر خواص مایعی که باید قبل از انتخاب پمپ در نظر گرفته شود، آورده شده است.

  • ویسکوزیته مایع
  • درجه حرارت
  • وزن مخصوص
  • فشار بخار
  • جامدات موجود و غلظت
  • حساس به برش
  • ساینده یا غیر ساینده

اگر چیزی غیر از آب پمپاژ می کنید، وزن مخصوص را بررسی کنید. فرمول پایه اسب بخار فرض می کند که آب را پمپاژ می کنید. اگر سیال متفاوتی را پمپاژ می کنید، گرانش مخصوص آن را به صورت آنلاین یا در کتاب مرجع مهندسی جستجو کنید. سیالات با چگالی مخصوص بالاتر چگالی بیشتری داشته و برای عبور از لوله نیاز به قدرت اسب بخار بیشتری دارند.

شرایط ورودی پمپ

سیستم سر مکش مثبت خالص (NPSH) موجود با دانستن فشار ورودی پمپ و فشار بخار مایع محاسبه می شود. همیشه اطمینان حاصل کنید که NPSHA بیش از پمپ خالص سر مکش مثبت (NPSH) مورد نیاز است.

محیط نگه داری پمپ

اگر پمپ بیرون نگه داری شود، ممکن است برای دماهای انجماد ملاحظات ساخت و نصب خاصی در نظر گرفته شود. اگر پمپ در محیط خطرناکی که حاوی بخارات انفجاری یا گرد و غبار باشد، قرار بگیرد ویژگی های موتور خاصی مورد نیاز خواهد بود. اینها تنها چند نمونه از شرایط محیطی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

در دسترس بودن منبع برق

موتورهای ویژه را می توان برای کار با استفاده از باتری های DC مشخص کرد. همچنین می توان از هوای فشرده یا روغن هیدرولیک تحت فشار برای برق استفاده نمود.

مشاوره با متخصصان مجموعه تجارت صنعت امید آریا در مورد نحوه انتخاب پمپ
مشاوره با متخصصان مجموعه تجارت صنعت امید آریا در مورد نحوه انتخاب پمپ

کلام پایانی

با درک عوامل فوق، خود را با دانش لازم برای انتخاب پمپ مناسب مسلح می کنید. برای راهنمایی در مورد نحوه انتخاب پمپ یا سوالات عمومی در مورد پمپ ها و سایر تجهیزات جابجایی سیالات، همین امروز با ما تماس بگیرید. متخصصان ما در مجموعه تجارت صنعت امید آریا به مشتریان کمک فنی ارائه می دهند.

 

محصولات مرتبط:

پمپ هیدرولیکی ویت

پمپ هیدرولیکی پارکر

مقالات مرتبط:

آَشنایی با محصول صنعتی پمپ پره ای

باید ها و نباید ها درباره پمپ هیدرولیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *