از پمپ ها برای تولید و به جریان انداختن مایع مد نظر استفاده می کنند؛ می توان اینطور گفت که پمپ به عنوان قلب سیستم به شمار می رود. در صورتی که طرز کار پمپ هیدرولیک دچار مشکل شود، فعالیت دیگر اجزاء سیستم هم مختل می شود. از این رو برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات سیستم های هیدرولیک از شیر اطمینان (با رسیدن فشار سیستم به مقدار تنظیمی، مسیر عبور جریان به مخزن را باز نموده و حداکثر سطح فشار در مدار را محدود می کند) استفاده می شود. از پمپ ها برای مصارف گوناگونی چون خانگی، صنعتی، کشاورزی و … کمک گرفته می شود.

نحوه انتخاب پمپ هیدرولیک مناسب

در این مورد ابتدا باید کاربرد پمپ و طرز کار پمپ هیدرولیک را مشخص نمود، و پس از آن باید میزان فشار و جریان مورد نیاز در سیستم هیدرولیک مورد ارزیابی قرار گیرد. بنابراین در زمان خرید پمپ هیدرولیک باید به نکات زیر دقت داشت:

 1. اضافه کردن ده درصد دبی به دبی تعیین شده در سايزينگ پمپ
 2. در شير اطمينان یا شیر فشار شكن، فشار تنظيمي بايد معادل ده درصد افزون تر از فشار كاري سيستم باشد.

بطور مثال برای تعیین پمپ آب کشاورزی در ابتدا باید جریان مورد نیاز شما (GPM یا l/m) و فشار (PSI یا میله‌ها) تعیین شود تا بتوان طرز کار پمپ هیدرولیک را انتخاب نمود.

استفاده از پمپ هیدرولیک در کشاورزی
استفاده از پمپ هیدرولیک در کشاورزی

انواع پمپ هیدرولیک

پمپ های هیدرولیک با توجه به نوع کارایی به دو دسته پمپ های گریز از مرکز و پمپ با جابجایی مثبت، دسته بندی می شوند. که هر دو وظیفه انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر را دارند.

 1. پمپ گریز از مرکز: نوعی از پمپ هیدرولیکی بزرگ می باشد، که طرز کار پمپ هیدرولیک در آن به این صورت است که برای انتقال آب به دستگاه از پروانه و فشار استفاده می کنند. این دسته از پمپ ها، دارای سرعت بسیار زیادی هستند و فقط از آنها می توان برای جابجایی آب و دیگر مایعات رقیق شده بهره برد. این دسته از پمپ ها خود شامل مدل های مختلفی از جمله پمپ های جریان محوری، پمپ های آسیاب، پمپ های چاه، پمپ های آتش نشانی و … می باشند.
 2. پمپ جابجایی مثبت: به این مدل از پمپ ها، پمپ های دوار نیز گفته می شود. طرز کار پمپ هیدرولیک دوار، بدون پروانه بوده و به جای آن از قطعات رفت و برگشت به کمک نیروی مکانیکی برای انتقال مایعات استفاد می شود. پمپ های دوار برای جابجایی، جریان ها با مقدار مشخص طراحی و ساخته شده اند. بیشترین کاربرد را در تاسیسات و جریان های آب کم دارند. این پمپ ها دارای انواع گوناگونی چون پمپ های پریستالتیک، پمپ پلانجر، پمپ پیستونی و … می باشند.
انواع پمپ های هیدرولیک در مصارف خانگی
انواع پمپ های هیدرولیک در مصارف خانگی

مزایای استفاده از پمپ گریز از مرکز

در طرز کار پمپ هیدرولیک، انرژی مکانیکی پروانه دستگاه به انرژی جنبشی تبدیل می شود. بیشترین کاربرد این پمپ ها در صنایع شیمیایی است؛ چرا که برای انتقال ذرات جامد گزینه مناسبی هستند. از جمله مزایای آن ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 • مکانیسم اتصال های آن ساده است.
 • پروانه برقی موجود در این موتور بسیار ساده است.
 • با تمامی شرایط محیطی سازش پیدا می کند.
پمپ هیدرولیک سانتریفیوژ دیگ بخار
پمپ هیدرولیک سانتریفیوژ دیگ بخار

مزایای استفاده از پمپ با جابجایی مثبت

طرز کار پمپ هیدرولیک آنقدر راحت است که آن ها را می توان در صنایع هیدرولیک مورد استفاده قرار داد، از طرفی در این تجهیزات با هر دور چرخش محور پمپ، میزان مشخصی از مایع انتقال می یابد.

 • توانایی کار در فشارهای بالا (تا 1000 Psi و بالاتر)
 • ابعاد کوچک و فشرده
 • بازده حجمی بالا
 • انعطاف پذیری بالا (توانایی انجام کار در محدوده وسیعی از فشارها و سرعت های مورد نیاز)
پمپ هیدرولیک پره ای، نوعی از پمپ با جابجایی مثبت
پمپ هیدرولیک پره ای، نوعی از پمپ با جابجایی مثبت

سخن پایانی

پمپ های هیدرولیک دارای کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف می باشند که با توجه به طرز کار پمپ هیدرولیک به دو مدل گریز از مرکز(جابجایی غیر مثبت) و جابجایی مثبت دسته بندی می شوند. همکاران ما در مجموعه تجارت صنعت امید آریا (با قدمتی بیش از 30 سال) یکی از قدیمی ترین فعالان در حوزه هیدرولیک، پنوماتیک و تامین کننده قطعات هیدرولیک می باشند. ما تولید کننده تجهیزاتی از جمله جک هیدرولیک، پمپ هیدرولیک، یونیت هیدرولیک و همچنین قطعات هیدرولیک ماشین آلات راهسازی مثل پمپ های هیدرولیک راهسازی، هیدرولیک گریدر، هیدرولیک لودر و… در ایران هستیم.

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *