پاورپک هیدرولیک

آیا می ‌دانید یونیت هیدرولیک چگونه کار می ‌کند؟ بهتر است، آشنایی مختصری با آن داشته باشید. تبدیل و انتقال نیرو به کمک سیال هیدرولیک توسط سیستم یونیت یا پاورپک هیدرولیک صورت می پذیرد. یونیت ها برای راه اندازی، حرکت اپراتورها و محرک‌ ها (موتور هیدرولیک) استفاده می‌ شوند. این جک ها با توجه به نیاز سیستم حرکتی، مکانیکی و مدل‌ های مختلف طراحی و ساخته شده اند. پاورپک ها در بسیاری از صنایع، کارخانه‌ های بزرگ و کوچک مانند: فولاد، سرامیک، خودروسازی، قطعه ‌سازی و حتی کارگاه ‌های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده پاوریونیت ها

برای درک بهتر عملکرد یونیت هیدرولیک، بهتر است با اجزای آن آشنا شوید. پاوریونیت ها با توجه به نیاز سیستم از یک سری قطعات ثابت، مشترک و قطعات جانبی تشکیل شده است. این قسمت‌ها عبارتند از:

 • پمپ هیدرولیک جزء اصلی واحد هیدرولیک به ‌عنوان قلب سیستم هیدرولیک است.
 • موتور الکتریکی منبع تأمین انرژی واحد هیدرولیک برای تبدیل و انتقال نیرو و ایجاد فشار در سیستم می باشد.
 • شیرهای کنترل واحد پاورپک هیدرولیک وظیفه کنترل جریان و فشار سیال را بر عهده دارند.
 • مخزن هیدرولیک قسمت اصلی واحد قدرت بوده و محل ذخیره سیال است.
 • لوازم جانبی و متعلقات یونیت هیدرولیک، برخی از این لوازم ضروری هستند و برخی دیگر با توجه به نیاز طراح برای پاورپک انتخاب می ‌شوند.
اجزای اصلی جک هیدرولیک
اجزای اصلی جک هیدرولیک

یونیت هیدرولیک چگونه کار می‌کند؟

پس از آشنایی با قطعات اصلی و جانبی یونیت هیدرولیک، باید با نحوه عملکرد آن آشنا شویم. هر یک از قطعات پاورپک هیدرولیک به طور مستقیم و غیرمستقیم، یک عملکرد واحد را برای سیستم مکانیکی انجام می ‌دهند.

در مرحله اول شروع کار، پمپ هیدرولیک به الکتروموتور متصل است. با چرخش موتور الکتریکی، پمپ می چرخد که باعث می شود سیال از مخزن هیدرولیک به خروجی پمپ و نقاط مورد نظر حرکت می ‌کند. شیرهای هیدرولیک در تمام سیستم‌ های هیدرولیک استاندارد استفاده می ‌شود. شیر کنترل، جهت صحیح سیال را تعیین کرده و شیرهای کنترل فشار، نیروی سیال را کنترل می ‌کنند.

پس از رسیدن سیال به اپراتور مورد نظر و انجام کار، باید به مخزن هیدرولیک هدایت شود. این کار توسط شیر هیدرولیک انجام می ‌شود. در مسیر برگشت سیال می ‌توان از خنک ‌کننده برای متعادل کردن دمای روغن و فیلتر استفاده کرد.

پاوریونیت هیدرولیک
پاوریونیت هیدرولیک

انواع پاورپک هیدرولیک

این اجزای سیستم هیدرولیک به سه دسته کلی تقسیم می ‌شوند:

 • پاوریونیت هیدرولیک استاندارد

پاورپک ‌های هیدرولیک استاندارد که از اجزای استاندارد تشکیل شده‌اند، دارای دبی 100 لیتر در دقیقه و فشار 700 بار آنها می‌ توانند برای سیستم ‌هایی که به قدرت زیادی نیاز دارند مناسب باشند. به ‌عنوان ‌مثال، سیستم‌ های بالابر، ماشین ‌های پانچ، جرثقیل ‌ها و غیره.

 • مینی یونیت هیدرولیک

پاورپک هیدرولیک مینی کاربردهای زیادی دارند و آنها معمولاً دبی تا 30 لیتر در دقیقه تولید می‌ کنند و فشار کاری آنها تا 350 بار است. این سیستم‌ ها مقرون به صرفه هستند و نصب و استفاده آسانی دارند. پاوریونیت ‌های مینی قابلیت افزودن پمپ را دارا می باشند. از این سیستم‌ ها در آسانسورهای کوچک یا درب پارکینگ و غیره … استفاده می ‌شود.

 • پاورپک میکرو هیدرولیک

میکروپک در واقع از نوع کامپکت بوده و آنها در مکان‌ هایی که فضای کمی برای نصب پاوریونیت وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند. مانند قایق ‌ها، وسایل کوچک و… . میکروپک ‌ها توانایی تولید دبی تا 5 لیتر در دقیقه و فشار 250 بار را دارند. این سیستم ‌ها معمولاً با موتور DC کار می ‌کنند.

قیمت سیستم‌ های هیدرولیک
قیمت سیستم‌ های هیدرولیک

انتخاب پاوریونیت مناسب

انتخاب پاوریونیت هیدرولیک بسیار مهم است. زیرا اگر به یک واحد قدرتمند نیاز ندارید و یک سیستم بزرگ داشته باشید، به دلیل فشار کاری بالای، ممکن است به اجزای جک هیدرولیک شما آسیب برساند. همچنین گزینش یک یونیت کوچک برای کارهای بزرگ باعث می ‌شود که قطعات به ‌درستی کار نکنند. به همین دلیل قبل از انتخاب پاورپک هیدرولیک باید توان موردنیاز سیستم و دبی مورد نیاز را محاسبه کنید.

هر واحد قدرت دارای سه ویژگی اصلی است:

 • توان اسمی:

  بر اساس W یا KW بیان شده و نشان گر، قدرت موتور برای راه اندازی پمپ است.

 • دبی اسمی یا دبی: بر اساس l/s یا l/min بیان می شود و نشان دهنده حجم مایع (روغن) است. واحد زمان انتقال یافته به سیستم را مشخص می ‌کند.
 • فشار اسمی:

  بر اساس Pa یا بار بوده که میزان فشاری را که جک می ‌تواند تحمل کند، نشان می دهد.

بر اساس این سه مشخصه که روی هر پاورپک نوشته شده است، می ‌توانید جک مناسب سیستم خود را انتخاب کنید. همچنین، شرایط محلی استفاده از Powerpack نیز باید در نظر گرفته شود. به ‌عنوان ‌مثال، اگر دسترسی به برق وجود ندارد، نباید پاورپکی را انتخاب کنیم که دارای موتور الکتریکی باشد.

 

محصولات مرتبط:

تبدیل انرژی الکتریسیته به نیروی هیدرولیکی با یونیت هیدرولیکی (پاورپک هیدرولیک)

این سه نشانه خرابی سیستم های هیدرولیکی را جدی بگیرید

مقالات مرتبط:

نحوه درست انتخاب شیر بالابر هیدرولیک بر چه اساس است؟

آشنایی با مشخصات قطعات پمپ هیدرولیک رکسروت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *