در آسانسورها فشار و لیتراژ دو عامل اصلی و مهم هستند. از این رو از شیرهای به خصوصی در آنها استفاده می شود که شیر بالابر هیدرولیک نام دارند. در صورت استفاده از دیگر شیرها، همچون سری و یونیت های حجیم، ایمنی و آسانی روند ساخت آسانسور پایین می آید. این شیرها برخلاف دیگر مدل ها، فضای بسیار کمی اشغال کرده و از این رو هزینه ها را کاهش می دهند. شیرهای هیدرولیک گزینه ای فوق العاده برای بالابر ها هستند. در ادامه به توضیح نحوه عملکرد و تفسیر اجزای آن خواهیم پرداخت.

شیر بالابر هیدرولیک، عامل ایمنی آسانسور
شیر بالابر هیدرولیک، عامل ایمنی آسانسور

شیرهای آسانسور هیدرولیکی به چه کار می آیند؟

در واقع وظیفه اصلی شیرهای بالابر هیدرولیکی، تغییر مکان آسانسور می باشد. این شیرها همچنین با نام شیر هیدرولیک آسانسور نیز شناخته می شوند. این شیرها به همراه پمپ، جک و مسیر تانک، مجموعه لازم برای جابجایی آسانسور را تشکیل می دهند.

شیرهای بالابر هیدرولیکی به چه صورت عمل می کنند؟

عملکرد شیر بالابر هیدرولیک بسیار ساده و از طرفی بهینه است. زمانی که این شیرها شروع به کار می کنند، روغن از ورودی شیر آسانسوری به پایین جک بالابر منتقل می شود. این امر منجر به حرکت جک آسانسور خواهد شد. زمانی که موتور سیستم خاموش شود، قفل کنی در داخل این شیر مانع از بازگشت روغن شده و مسیر آن را قفل می کند. بدین ترتیب تخلیه بی مورد روغن صورت نمی گیرد.

برای پایین آمدن آسانسور، جک شیر پاپتی از طریق وزن دار شدن، به جریان برق متصل شده و در نتیجه پایین خواهد آمد. این شیرها برای مواقع بی برقی نیز تدابیری دارند. شیرهای بالابر دارای فلکه ای هستند که در صورت قطعی برق، جهت پایین آوردن جک به کار می روند. حضور این فلکه در ایمنی شیرها بسیار موثر است. از این رو این شیرها را با نام های پاپتی یا شیر برقی آسانسور نیز می شناسند.

شیرهای بالابر، دارای مدل های مختلف
شیرهای بالابر، دارای مدل های مختلف

در درون شیرهای بالابر هیدرولیک چه اجزایی به کار رفته اند؟

در ساختار درونی شیر بالابر هیدرولیک یک ورودی به نام P وجود دارد که به طور مستقیم به پمپ وصل می شود. همچنین یک خروجی با نام t نیز به تانک متصل می گردد. بر روی شیر حرف m حک شده که مانومتر یا گیج را نشان می دهند. حرف a هم نشان دهنده خط مسیری بوده که اصطلاحا خط کار نامیده شده و به جک متصل می شود. قطعات متعددی بر روی شیر برقی آسانسور نصب شده اند که هر یک وظیفه خاصی دارند. برخی از این قطعات عبارتند از: شیر فشار شکن، شیر کنترل جریان، شیر برقی با فرمان های مورد نیاز، سوپاپ قفل کن هیدرولیک و فیلتر. در ادامه شیوه عملکرد بعضی از آنها را بیان کرده ایم.

 • شیر تنظیم فشار

شیر بالابر هیدرولیک دارای یک ولوم به نام ریلیف ولو یا شیر تخلیه می باشد که مسئول تنظیم فشار سیستم است. بین نیروی قابل ایجاد توسط جک و فشار سیستم و سطح مقطع جک، رابطه مستقیمی وجود دارد که باعث افزایش نیروی جک خواهد شد.

 • وجود اجزای مختلف در شیر هیدرولیک
  وجود اجزای مختلف در شیر هیدرولیک

  شیر تخلیه سریع

شیرهای بالابر هیدرولیک یک پیچ جهت تخلیه اضطراری دارند. در صورتی که برق قطع شده و بالابر در بالای مسیر باشد، این پیچ به پایین آوردن جک کمک می کند.

 • شیر کنترل جریان

شیرهای کنترل جریان وظیفه تنظیم سرعت کابین آسانسور را در شیر بالابر هیدرولیک بر عهده دارند. همچنین این شیرها مانع از ایجاد لرزش های اضافه و ضربه در کابین آسانسور خواهند شد.

 • بوبین شیر بالابر

اتصال بوبین به جریان برق، منجر به باز شدن مسیر تخلیه می گردد. در نتیجه این امر، روغن از بخش انتهایی جک به سمت تانک تخلیه خواهد شد. در واقع با متصل شدن بوبین به برق، جک جمع شده و کابین به پایین خواهد رفت.

در نهایت چرا باید از شیرهای بالابر هیدرولیک استفاده کنیم؟

استفاده از شیر بالابر هیدرولیک مزایای بسیاری دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • جلوگیری از عدم لغزش مداوم کابین در هنگام استارت و پایان حرکت
 • بهره مندی از محدوده دبی های مختلف، از 5 تا 1500 لیتر بر دقیقه
 • دارای شیر تخلیه برای حرکت به سمت پایین
 • اشغال کردن فضای بسیار کم
 • استفاده آسان و راحت
 • جلوگیری از آمپر کشیدن بالا در موتور

برندهای مختلفی شیر آسانسور هیدرولیک را تولید می کنند که هر یک مدل ها، کیفیت و قیمت خاص خود را دارند. جهت خرید با کیفیت ترین شیرها با قیمتی مناسب، به سایت ما مراجعه کنید. شرکت رادوکو یکی از بزرگترین تامین کنندگان محصولات صنعتی به شمار می رود.

محصولات مرتبط:

شیر هیدرولیک رکسروت

شیر پروپرشنال

مقالات مرتبط:

پمپ هیدرولیکی چیست؟

خرید پمپ پیستونی اورجینال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *