گیج فشار

گیج فشار از جمله تجهیزاتی است که در صنایع گوناگون کاربرد زیادی دارد. این لوازم برای اندازه گیری فشار سیالات و گازها استفاده می شوند. گیج‌ های فشار‌ بر اساس مواردی نظیر نوع کاربری، نوع سیال و … در مدل های گوناگون ساخته شده اند. این محصولات بسته به دامنه و میزان فشار و سایر شرایط انتخاب می شوند و با توجه به  تکنیک اندازه گیری فشار در مدل های مختلفی وجود دارند.

آیا با گیج فشار آشنا هستید؟

به طور کلی پرشر فشار دستگاهی است که وظیفه اندازه گیری شدت و فشار سیال را به عهده دارد. این دستگاه از یک صفحه نمایشگر و سنسور اندازه گیری فشار برخوردار است. سنسور موجود در این دستگاه با اندازه گیری فشار، فشار را به سیگنال الکتریکی تبدیل کرده و به نمایشگر منتقل می کند. اصول عملکرد و کاربرد انواع این تجهیزات تقریبا یکی است و همه برای اندازه گیری فشار استفاده می شوند.

 به علاوه در این تجهیزات یک لوله بوردون یا دیافراگم وجود دارد که به صفحه‌ گرد متصل می باشد. این عنصر حساس نسبت به فشار تغییر شکل می دهد و بکی از مهم ترین اجزای دستگاه گیج فشار است. از جمله انواع گیج های فشار می توان به؛ گیج های دیجیتال، گیج های آنالوگ و… اشاره کرد. این دستگاه ها از مزایا و معایب مختلفی برخوردار هستند. یه عنوان مثال گیج های فشار دیجیتال دقت بالاتری دارند.

 در حقیقت گیج یا پرشر فشار وسیله ای است که با استفاده از آن بتوان میزان فشار یک سطح یا جسم را اندازه گیری کرد. کنترل فشار در فرآیندهای گوناگون مهم تلقی می شود، به همین دلیل انواع مختلفی از فشار سنج برای اندازه گیری فشار ساخته شده اند. پرشر فشار یکی از ساده ترین و در عین حال پرکاربردترین تجهیزات اندازه گیری است.

انواع دستگاه فشار سنج
انواع دستگاه فشار سنج

در مورد انواع گیج های فشار چه اطلاعاتی دارید؟

گیج فشار در مدل های گوناگونی مانند عقربه ای، روغنی، خشک، دیافراگمی، گیج فشار دیجیتال و… وجود دارند. گیج‌ های فشار‌ خشک، یکی از انواع دستگاه اندازه گیری فشار هستند که در پروژه های صنعتی و تاسیساتی کاربرد دارند. این تجهیزات پر کاربرد در واحد‌های صنعتی بسیار مهم تلقی می شوند. در گیج‌ های فشار‌ خشک، عقربه نمایشگری وجود دارد که نشان دهنده میزان فشار سیال می باشد. این وسایل از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند و در ماشین آلات صنعتی، پمپ ها و کمپرسورهای هوا و… استفاده می شوند.

به طور کلی این دستگاه ها نمی‌ توانند میزان دقیق فشار را نشان دهند زیرا مرتعش هستند.  بدنه این دستگاه از آلومینیوم یا استیل ساخته می شود. در بعضی مواقع در فضای نمایش دهنده فشار دستگاه، رطوبت ایجاد می شود و این موضوع فرایند خواندن فشار را با مشکل مواجه می‌ کند. پرشر فشار روغنی یکی دیگر از انواع دستگاه اندازه گیری فشار است که برخلاف گیج های فشار خشک میزان دقت بالاتری دارد. این دستگاه راندمان و طول عمر خوبی دارد و با استفاده از بهترین متریال ها تولید می شود.

 نکات مهم در خرید پرشر فشار
نکات مهم در خرید پرشر فشار

با نکات مهم در خرید انواع پرشر فشار آشنا شوید.

گیج‌ های فشار‌ در انواع مختلفی نظیر گیج‌ فشار‌ گاز‌، گیج فشار هوا و … وجود دارد که با توجه به ساز و کار و کاربرد در موارد مختلف کاربرد دارند. البته سازوکار همه این تجهیزات تقریبا یکی است اما در خرید این تجهیزات باید به یک سری موارد توجه داشته باشید. نکته اول توجه به فشار محیط می باشد. به طور کلی در هنگام خرید این دستگاه باید میزان فشار محیط را مد نظر قرار دهید و دستگاهی متناسب با آن خریداری کنید.

نکته دوم توجه به نحوه اتصال فشارسنج است. نحوه نصب گیج فشار با توجه به شرایط سیستم ممکن است به صورت افقی یا عمودی باشد. در آخر باید قطر و اندازه صفحه نمایش گیج های فشار را مد نظر قرار دهید.

کاربرد پرشر فشار
کاربرد پرشر فشار

جمع بندی

در این مطلب اطلاعاتی در مورد انواع فشار سنج در اختیارتان قرار دادیم. این تجهیزات نوعی دستگاه اندازه گیری فشار هستند که در مدل های مختلف تولید شده اند‌. از جمله انواع این محصولات می توان به مدل های عقربه ای، خشک، روغنی و دیافراگمی و… اشاره کرد. گیج های فشار وظیفه اندازه گیری شدت سیالات و گازها را به عهده داشته و از اجزایی نظیر؛ صفحه نمایشگر و سنسور اندازه گیری فشار برخوردار هستند. به طور کلی اصول و سازگار همه مدل های گیج فشار یکی است اما در شرایط مختلف کاربرد متفاوتی دارند.

محصولات مرتبط:

شیر فشار شکن

شیر پروپرشنال هیدرولیک

مقالات مرتبط:

راهنمای خرید مینی پاورپک و کاربرد های آن

معرفی جامع سوکت رکسروت، مشخصات فنی، ویژگی ها و لیست قیمت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *